Chrudim řeší problém s bezdomovci krizovým centrem a ubytovnou

Chrudim - Chrudimská radnice dlouho řešila způsob, jak nabídnout pomocnou ruku lidem bez domova a jaké bydlení poskytnout neplatičům. Nakonec vsadila na krizové centrum s noclehárnou a městskou ubytovnu. Každé zařízení poskytuje jiný servis a lidem v tísni dokáže nabídnout více než jen střechu nad hlavou.

Výjezdům chrudimských strážníků předcházejí i taková volání, jako jsou stížnosti na bezdomovce. Jde především výtržnosti a problémy s alkoholem, jak poznamenal vrchní strážník Městské policie Chrudim Josef Kudrnka. Lidem bez práce a střechy nad hlavou nabízí dočasný azyl denní centrum s noclehárnou.

Radka Pochobradská z odboru sociální prevence Městského úřadu Chrudim sdělila, že personál s klienty aktivně pracuje. Ve stejné budově jako denní centrum a noclehárna pro bezdomovce je i městská ubytovna. Právě sem přicházejí hlavně sociálně slabé rodiny. Místostarosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK-ED) se vyjádřil, že funkcí ubytovny je i zastrašení lidí, kteří neplatí nájem.

V ubytovně platí přísná pravidla. Jejich opakované porušování se nevyplácí. Jednatel společnosti Komtur Security Radek Lang popsal, že v první řadě je udělena písemná důtka a upozornění, poté vyloučení ze zařízení. Vedení města připouští, že by se sociální služby mohly stát krizovým řešením i pro lidi, kteří se náhle ocitli na dlažbě, například kvůli hromadným propouštěním.

Starosta Chrudimi Jan Čechlovský (ODS) se nechal slyšet, že lze jen čekat, jak se současná ekonomická situace promítne do života obyvatel města. Chrudimská ubytovna v Tovární ulici je momentálně téměř plná, azyl tu našlo 46 klientů. Veškeré žádosti musí schvalovat městská rada.