Na Rychnovsku řádí zloději pohonných hmot

Rychnovsko - V Orlických horách a v jejich podhůří se pohybují bezohlední zloději pohonných hmot. Aby se dostali k benzinu nebo naftě, navrtávají nádrže osobních i nákladních aut. Řidiče dostávají do zoufalých situací a škoda na voze je často několikanásobně vyšší, než hodnota ukradené pohonné látky, někdy sahá až k 20 tisícům korun.

Svou zkušenost se zloději má i Jakub Sochor z Hradce Králové. Když se vracel z lyžování v Nebeské Rybné, usedl za volant, nastartoval a s podivem sledoval kontrolku, která upozorňovala na prázdnou benzínovou nádrž. Popsal, že měl provrtanou nádrž. Podobně dopadla řada dalších řidičů na Rychnovsku.

Tamní policisté za zimu registrují 12 případů, kdy škoda z jedné krádeže přesahuje pět tisíc korun. Kriminalisté ale nepochybují o tom, že poškozených je mnohem víc. Mluvčí Policie ČR Rychnov nad Kněžnou Alena Kanálková-Chvojková se domnívá, že mnoho občanů podobnou zkušenost nenahlásili.

Oprava poškozené nádrže je problematická. Automechanik David Odl informoval, že se kvůli nebezpečí výbuchu plynu nedoporučuje svářet, takže by se nádrž měla vyměnit celá. Zloději si však našli i jiné způsoby krádeže pohonných hmot. Rychnovští policisté se setkali i s tím, že si někdo z nákladního auta odřízl celou nádrž.