Liberecký kraj uvažuje o úvěru na provoz sociálních služeb

Liberec - Jelikož ministerstvo práce a sociálních věcí zkrátilo dotace zařízením, která se starají o hendikepované, staré nebo nemocné, chybí Libereckému kraji přes devadesát milionů korun. Kraj teď hledá cesty, jak tyto služby udržet v provozu. Nejhorší situace zažívá liberecký Jedličkův ústav, který pomáhá bezmála dvěma stovkám dětí a mladých lidí, lehce i těžce postižených.

Pokud by Jedličkův ústav v Liberci dostal tolik peněz, kolik má přislíbeno, vydržel by půl roku. Ústav teď disponuje částkou tři a půl milionu korun, jak informovala jeho ředitelka Hana Peldová. Letos ale na provoz potřebuje asi padesát milionů korun.

Pracovnice ústavu Alena Horáková poznamenala, že někteří klienti mají zázemí, kde o ně případně bude postaráno, jiní ale nemají nikoho. Řešit takové případy pak bude velmi složité. Podobné je to i v ostatních zařízeních sociálních služeb. Liberecký kraj mezi ta, která zřizuje, rozdělil osmnáct milionů korun jako okamžitou pomoc k přežití. Zdaleka to ale nestačí.

Radní Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD) se nechal slyšet, že v nejhorším případě si kraj vezme úvěr. Zánik zařízení sociálních služeb Liberecký kraj nepřipouští. Že ale nebude na opravy, natož na investice, je téměř jisté.

Kraj by sociální služby mohl doplatit také z přebytku hospodaření kraje, pokud ho letos vytvoří. Zájem o něj ale budou mít i další odbory. Úvěr se pak nabízí jako další možnost.