Fosfatizační linku obyvatelé Třebechovic odmítají

Hradec Králové - Pobočka německé firmy Vibracoustic, dodavatele automobilových součástek, staví v Třebechovicích bez stavebního povolení fosfatizační linku a lakovnu. Potvrdil to stavební úřad, který zahájí řízení o odstranění stavby. Linku ve městě nechtějí ani občané. Bojí se nebezpečné látky, která bude při výrobě unikat. Mají nepotvrzené informace, že by provoz linky například v Německu úřady jako zastaralou technologii nepovolily.

Spěch na nesprávném místě. To byl zřejmě důvod, proč pobočka německého výrobce tlumičů pro automobily Vibracoustic staví v průmyslovém areálu v Třebechovicích fosfatizační linku a lakovnu bez stavebního povolení. „Bylo zjištěno, že stavba je zahájena, takže stavební řízení bude zastaveno a bude se zahajovat řízení o odstranění stavby,“ oznamuje Ladislava Šťovíčková z třebechovického stavebního úřadu.

Předsedkyně občanského sdružení Orebské zrcadlo Lucie Chládková ale tvrdí, že linka je kompletně hotová: „Je to napsáno v protokolu stavebního řízení. Viděla jsem ji na vlastní oči.“ Starosta Třebechovic Jiří Němec (KDU-ČSL) ke kauze říká: „Je to pochybení v rámci stavebního zákona. Investor zde pochybil. Je to špatně.“

Nepovolenou, a přesto postavenou fosfatizační linku a lakovnu nechce ve městě přes 600 občanů Třebechovic, kteří podepsali protestní petici. Vadí jim, že z linky bude do ovzduší unikat těkavé rozpouštědlo 2butoxyetanol. Lucie Chládková před touto látkou varuje: „Kanadské ministerstvo životního prostředí, které je v těchto věcech vždycky hodně napřed, říká, že to je toxický karcinogen, který nenávratně poškozuje strukturu DNA, zhoubně působí na krevní obraz, tzn. že způsobuje anemii, leukemii; poškozuje plod.“

Starosta Němec ale obavy občanského sdružení nesdílí: „Tato látka je nějak podezřelá, ale to, co má město k dispozici, prozatím nenaznačuje, že by bylo životní prostředí v Třebechovicích ohroženo. Veškerá vyjádření odborníků hovoří pro tuto linku.“

Občanské sdružení Orebské zrcadlo je účastníkem stavebního řízení. Předsedkyně Chládková nevěří, že firma dodrží slíbený limit emisí butoxyetanolu: „Ročně se v projektu předpokládá vypuštění dvou tun této toxické látky do ovzduší. My se ale domníváme, že ta informace je matoucí a spočítali jsme, že jich budou téměř tři tuny. Naším cílem je to, aby fosfatizační linka nebyla uvedena do provozu.“

Manažer firmy Vibracoustic Jaroslav Krčál rozhovor odmítl. Řekněte že z časových důvodů, sdělil do telefonu.