Policejní hlídka na koních se na pardubickém závodišti předvedla jako z akčního filmu. Muži zákona ale ani tentokrát nehonili vraha nebo zloděje. „Naše služba je velice zajímavá, ale takové ty akční akce, které vidíte v televizi u nás neprobíhají, protože většinou máme naše občany velice slušné a dbají zákona,” pochvaluje si příslušník hlídky Josef Málek.
Pořádně zajezdit si teď mohli na pardubickém závodišti při Hubertově jízdě. Tradiční hon vedl jezdec s liščím ohonem. Toho museli policisté následovat. Nechyběly skoky přes překážky ani pády. „Z celého honu se sbírají prohřešky všech účastníků a večer na takzvaném soudu se jim to před soudem sečte a budou za to muset zaplatit, nějakou lahví vína nebo něčím podobným,” vysvětluje Marcela Šedá ze závodiště v Pardubicích.
Městská policie v Pardubicích si pro své hlídky vybrala plemeno starokladrubského vraníka a bělouše. Podle Jiřího Bělohlava ze závodiště jsou to velmi vytrvalí a houževnatí koně a dobří skokani. „Používají se někdy i pro drezúru, ale jejich specifikace je kočár,” dodává. Jízdní oddíl disponuje čtyřmi koňmi, o které se stará pět strážníků. „V podstatě s koněm se musí pracovat každý den, takže buď jsou ve výcviku, ve službě nebo mají nějakou akci,” upřesňuje ředitel pardubické Městské policie Petr Kvaš.
Hony v místech, kde je dnes pardubické závodiště mají dlouhou tradici. Jezdci se tu za kořistí proháněli ještě po soukromých pozemcích. „Jezdilo se přes všechno, co bylo v cestě – ať to byly příkopy, kameny, zdi, živé ploty,” vypočítává Jiří Bělohlav. Hon na lišku ukončil letošní jezdeckou sezónu na pardubickém závodišti.