Pražské kolektory jsou technickým unikátem

Praha - Odborníci hovoří o tunelech inženýrských sítí pod povrchem hlavního města jako o světovém technickém unikátu. Kolektory se pražským podzemím proplétají v celkové délce devadesáti kilometrů. Další části sítě jsou ve výstavbě a některé zatím ve fázi projektu. Ty jsou však ohroženy plánovanými škrty ve státním rozpočtu kvůli hospodářské krizi.

Vodovody, plynovody, síťové kabely, telefonní linky, optické a datové kabely, odpad pod tlakem i potrubní pošta. To všechno je v Praze schované pod zemí. A jaká je hlavní výhoda kolektorů? Jsou to především opravy. „Tam, kde jednou postavíme kolektor, už není potřeba kopat do silnic, do chodníků, obtěžovat obyvatele v místě té lokality. Další výhodou kolektorů je, že ta technická síť, kabel nebo potrubí, které je uloženo v kolektoru, má mnohem větší životnost než v kopané trase,“ přibližuje výhody kolektorové sítě vedoucí oblasti Centrum, Kolektory Praha, Václav Černý.  

Kolektory jsou vedeny v hloubce od jedenácti do dvaačtyřiceti metrů pod povrchem. Jsou důsledně zabezpečené, vchody hlídají čipy a dění v kolektorech sleduje elektronický dispečink. „Dispečer má nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový přehled o situaci, aby mohl reagovat na případné výrony plynu, výbušné směsi, poruchy vodovodu, tzn. výronu nějaké vody,“ popisuje zabezpečení kolektorové sítě Václav Černý.  

Video Reportáž Zuzany Michaličkové
video

Reportáž Zuzany Michaličkové

Na svůj provoz si kolektory vydělají, jejich stavbu ale hradí město. I magistrát chce kvůli krizi šetřit. Termín dostavby teprve plánovaných kolektorů je proto nejasný. Zájemci o prohlídku tohoto pražského technického unikátu se můžou přihlásit přes webové stránky www.kolektory.cz