Dvacet taxikářů se popralo s policisty kvůli zrušenému stanovišti

Praha - Skupina taxikářů před polednem zablokovala bývalé stanovistě taxi na Staroměstském náměstí, které v pondělí zrušil pražský magistrát. Radním se nelíbily vysoké ceny, které si taxikáři účtovali - zákazníci totiž platili 99 korun za kilometr. Podle taxikářů byl krok magistrátu neoprávněný, protože stále platí předběžné opatření soudu, které jim místo využívat umožňuje. Magistrát se naopak odvolává na jiné rozhodnutí, které nájemní smlouvu ruší. 

Na místě asistovali městští strážníci, kteří stojící taxi vozy pokutovali. Situaci později řešila i republiková policie. K potyčce došlo ve chvíli, kdy se strážníci snažili odtáhnout jedno z vozidel taxislužby kvůli tomu, že stojí na místě pro invalidy. Zástupci strážníků a policie hovoří o zraněných strážnících, podle reprezentanta taxikářů utrpěli zranění protestující řidiči. Policisté zadrželi čtyři lidi. „Samozřejmě hned podáme na městskou policii trestní oznámení. Vše máme na videozáznamu,“ uvedl zástupce odborového svazu Taxi Praha Pavel Jelínek.

Magistrát se s taxikáři soudí už čtyři roky

Video Telefonát jednoho z taxikářů
video

Telefonát jednoho z taxikářů

Magistrát nechal v úterý na základě rozhodnutí městského soudu o platnosti výpovědi označení stanoviště taxi přemalovat parkovacími místy pro invalidy. „Ten krok je protizákonný, protože není respektováno pravomocné rozhodnutí soudu,“ uvedla právní zástupkyně taxikářů Klára Slámová s tím, že i když soud již ve dvou sporech rozhodl, běží třetí soudní spor a platí předběžné opatření, které umožňuje taxislužbě místo využívat. 

Hlavní město dalo firmě Sedop výpověď už v srpnu 2005, důvodem bylo opakované porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaných cen jízdného. Jízdné bylo podle magistrátu předraženo až trojnásobně, protože firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedli taxikáři a magistrát tři soudní spory. Taxikáři ze Staroměstského náměstí tvrdí, že cenový výměr magistrátu odporuje zákonu. Svou cenu obhajují tím, že obsahuje náklady a přiměřený zisk.

Zákazníci, kteří za jízdu nechtějí platit vysoké částky, mohou v Praze využít 49 městských stanovišť taxi. Ty jsou označeny nápisem Fair Place a magistrát na nich zákazníkům zaručuje cenu 28 korun za kilometr. V centru je návštěvníci najdou například na Václavském, Staroměstském a Malostranském náměstí, na Národní třídě nebo před hlavním nádražím.