Na pietním místě na pražském Vítkově bude i hrob neznámého vojína

Praha - Ministerstvo obrany chce obnovit tradici hrobu neznámého vojína. Návrh dnes schválila vláda, počítá se s pietním místem v rekonstruovaném památníku na pražském Vítkově jako připomínkou padlých v obou světových válkách i obětí zahraničních misí české armády. Francie má pomník pod Vítězným obloukem, Spojené státy Arlingtonský hřbitov a neznámého vojína uctívají i v Belgii. Podobné pietní místo by se teď mělo objevit i v Česku.

Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek informoval, že v návrhu je statut, který respektuje jak prvorepublikové teze, tak moderní metody uctívání památky. Hrob neznámého vojína s ostatky legionáře z bitvy u Zborova stál od roku 1922 u pražské Staroměstské radnice. Po válce ho obnovili už jako padlého z Dukly v novém Národním památníku na Vítkově. Architektonicky unikátní budova si dějiny prožila naplno.

Bylo tu Gottwaldovo mauzoleum, u hrobu neznámého vojína se povinně zastavovaly bratrské delegace. Po pádu komunismu se tu koncertovalo, nedávno tady natočili pornofilm. Teď se celý památník opravuje a novou podobu získá i pietní místo. Ministerstvo obrany dá na rekonstrukci 18 milionů korun, přestože jinak tvrdě šetří a propouští. Pavel Douša z Národního muzea to vítá, protože muzeum by peníze shánělo těžko, jak dodal.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Památník se oproti minulosti změní. Ke jménům obětí zahraničních misí mají přibýt údaje o padlých i ve dvou světových válkách. A v dohledné době se chystá nová exhumace ostatků neznámého vojína z hromadného hrobu u Zborova na Ukrajině, protože ty původní se ztratily během nacistické okupace. Aleš Knížek věří, že pomůže i ukrajinská strana.

Na hrob neznámého vojína a na celý nově zrekonstruovaný památník se lidé budou moci podívat 28. října. Do té doby by měly být základní práce hotové.