Vzácná váza už je opět pýchou muzea v Harrachově

Harrachov - Sklářské muzeum v Harrachově se může po osmi letech znovu pyšnit vzácnou opálovou vázou z první poloviny 19. století. Nejcennější exponát před lety rozbil třináctiletý školák. O náhradu škody se pak s mladoboleslavskou základní školou soudilo město Harrachov a uspělo. Přes metr a půl vysoká váza z roku 1840 se skládá z pěti dílů. Tři z nich museli skláři znovu vyrobit. Pracovali na tom dva roky a bez nadsázky tvrdí, že šlo o metodu pokus - omyl.

Správce Sklářského muzea Harrachov František Novosad popsal, že během vypalování zlata šly některé díly do pece i patnáctkrát. Nejcennější exponát rozbil před osmi lety při exkurzi školák. Město Harrachov pak požadovalo škodu zaplatit po mladoboleslavské základní škole, kterou chlapec navštěvoval. Ta ale odpovědnost odmítla a tak se spor dostal až k soudu. Verdikt dal za pravdu městu.

Starosta Harrachova Tomáš Ploc (ODS) informoval, že původně se chtěl se školou dohodnout. K dohodě však bohužel nedošlo, a tak se případ dostal k soudu. Výroba replik rozbitých dílů vázy stála jeden milion a 800 tisíc korun. Spolu se soudními poplatky pak musela škola zaplatit dva miliony. Pojištěná ale byla jen na milion a půl, zbytek tedy uhradila mladoboleslavská radnice.

Mluvčí Městského úřadu Mladá Boleslav Hana Koišová uvedla, že padlo rozhodnutí, které bude mít za následek až trojnásobně vyšší pojistku pro školy. Přestože podobná událost je v muzeu ojedinělá, chrání teď vzácný exponát před turisty skleněná vitrína.

/*json*/{"map":{"lat":50.7573098503,"lng":15.2709960938,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.779891974108,"lng":15.422058105469,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/