Oáza klidu se nachází ve Slatiňanech

Slatiňany – Ve Slatiňanech na Chrudimsku se nachází park se vzácnými stromy, jezírkem a výběhem pro koně u zámku, kde sídlí hipologické muzeum. Na člověka působí těchto 16 hektarů jako oáza klidu. Tisíce turistů tam však jezdí nejen kvůli historii chovu koní a památkám bývalého panství, ale také kvůli okolní přírodě.

Zahradník Josef Pohorský informoval, že v lokalitě se nachází mnoho exemplářů dosahujících mimořádné velikosti. Parku dominuje více než 200 roků starý památný strom buk červený. Jen těžko se dají přehlédnout i další vzácné útvary, se kterými si příroda pohrála.

Jen pár metrů od zámku je výběh pro koně Převalského. Kastelánka Státního zámku Slatiňany Lenka Gotthardová upřesnila, že v současnosti jsou v chovu čtyři koně tohoto prapůvodního plemena, o jehož záchranu se zasloužil také zakladatel Hipologického muzea Slatiňany - profesor Bílek.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Ty největší skvosty návštěvníky čekají uvnitř zámku. Noční prohlídky potrvají až do konce prázdnin. Obrazy, sochy, plastiky, knížky nebo dobový nábytek – to všechno patří do muzejních sbírek. Samotný zámek měl v minulosti několik majitelů. Lenka Gotthardová dodala, že první zmínky o něm pocházejí z roku 1294.

Už kdysi dávno majitelé panství mysleli na záliby svých dětí, když v parku nechali postavit malé hospodářství. Josef Pohorský doplnil, že sloužilo k výchově zámeckých dětí.

Členitý park u slatiňanského zámku včetně hipologického muzea patří mezi turistické skvosty Pardubického kraje. Ročně sem zavítá téměř 20 tisíc lidí. S plánovanými investicemi by se jejich počet měl ještě zvýšit.

/*json*/{"map":{"lat":49.9918497268,"lng":15.823059082,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.919398730273,"lng":15.815849304199,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Malé hospodářství
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24