Romské sdružení obviňuje kraj, že ho chce zlikvidovat

Hradec Králové - Romské občanské sdružení Sbližování z Hradce Králové si stěžuje na údajnou diskriminaci ze strany vedení Královéhradeckého kraje. Znevýhodnění ze strany kraje spatřuje sdružení v tom, že od úřadu nedostalo překlenovací úvěr a kvůli svým dluhům na sociálním a zdravotním pojištění nemohlo letos žádat kraj o dotace na svou činnost. Novinářům to dnes řekl předseda Sbližování František Kolář. Kraj diskriminaci odmítá.

František Kolář získal podle svých slov v roce 2008 od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) dotaci a až letos v lednu první splátku ve výši 50 000 korun. „Potom někdo zařídil, že ministerstvo pozastavilo vyplácení dotace kvůli mým dluhům a na kraji jsem o dotaci žádat nemohl. Sdružení nyní financuji ze svého,“ řekl Kolář. V prvé řadě viní předseda Sbližování ze zodpovědnosti za celou situaci hejtmana Lubomíra France (ČSSD).

Sám Kolář dnes přiznal, že sdružení dluží zhruba 175 000 korun na sociálním a zdravotním pojištění. Krajský radní pro sociální sféru Miroslav Uchytil (KDU-ČSL) ČT řekl, že Sbližování již peníze od kraje neobdrží, protože o ně v tomto roce vlastně ani nepožádalo, ačkoli tuto možnost mělo. Kolář ale oponuje, že do dluhu se prý sdružení dostalo vinou kraje, protože mu zastavilo dotace.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Sdružení Sbližování funguje od roku 2006 a v Královéhradeckém kraji poskytuje Romům rady v právní i sociální oblasti, vyjednává za ně o dluzích s věřiteli, shání jim ubytování či hledá práci. Například vloni mělo 1 142 klientů, jeho rozpočet dosáhl zhruba 845 000 korun. Podle Uchytila není v Královéhradeckém kraji ohroženo poskytování terénních služeb pro sociálně vyloučené lokality, protože rada schválila pro tyto služby smlouvu s občanským sdružení Romodrom. Pokud ale kraj odebere Kolářově agentuře registraci, tedy nedovolí jí nadále poskytovat sociální služby, chce se její předseda bránit soudně.

Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj