Chrudimsko se vyrovnává s následky kalamity

Chrudimsko – Lesníci na Chrudimsku se po roce a půl potýkají s následky kalamity, která region zasáhla loni v červnu. I přesto, že je už konec roku, pokračují v sázení nových stromků a sazenic. Obnova obory v Janovicích a poničených lesů v celé oblasti však může trvat několik desítek let. Podařilo se už zpracovat všechny polomy a na velké části kalamitní plochy vysadit listnaté a jehličnaté stromy, práce však nekončí. Zalesňuje se především výsadbou sazenic nových stromků, některé plochy se podařilo obnovit pomocí přirozeného mlazení.

Větrná smršť vytvořila v červnu 2008 v lesích na Chrudimsku kilometry dlouhé a stovky metrů široké holé pásy. „Ta jizva v krajině bude viditelná po dlouhá desetiletí. Je to pruh, který se táhne od západu k východu,“ uvedl ředitel Lesní správy Nasavrky Aleš Rusek. Jen v Nasavrkách a okolí zdevastovala větrná smršť loni v červnu na 800 hektarů lesa. „Spadly nejen třicetileté porosty, ale i dubové nebo bukové, které tady byly až 180 let. Bylo to k pláči,“ doplnil oborník Stanislav Zavřel z janovické obory.

Úplná obnova obory v Janovicích a poničených lesů na Chrudimsku bude trvat několik desítek let. „Něco zlé je na něco dobré. Nyní si můžeme připravit dřevinnou skladbu takovou, jakou budeme potřebovat. Aby vyhovovala oboře a pro zvěř byla optimální,“ dodal oborník Zavřel. Lesníci už mají to nejhorší za sebou, vytěžili téměř 360 tisíc krychlových metrů dřeva a teď sázejí nové stromky. Práce postupují díky přijatelnému počasí rychle. „Vysázíme dva tisíce stromků za den,“ potvrdil lesní dělník Josef Mika.

Zalesňování holin ale nepokračuje jen na Chrudimsku. Letos už lesníci na území celé České republiky vysázeli 60 milionů sazenic, což je nejvíc za posledních několik desítek let.

/*json*/{"map":{"lat":49.951141,"lng":15.794773,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.951141,"lng":15.794773,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/