Romové se vracejí domů, ale nemají kde bydlet

Pardubice – Všude dobře, doma nejlíp. Tak by asi mohla většina pardubických Romů charakterizovat svou zahraniční anabázi poté, kdy se pokusila neúspěšně získat politický azyl v některé z vyspělých západních zemí. Na Pardubicko se tak po necelém roce vracejí Romové, kteří zkoušeli žít v zahraničí. Ti, co v cizině neuspěli, začínají tady znova od nuly. Většinou však nemají kde bydlet.

Z Pardubicka loni odešly stovky Romů. Někteří mířili do Kanady, jiní do Velké Británie, Belgie nebo Holandska. Neúspěšní žadatelé o azyl se vrátili zpátky do České republiky. Nemají peníze ani bydlení. „Většinou se před odjezdem zbavili svých bytů a v současné době se nemají kam vrátit,“ popisuje situaci navrátilců romský poradce Radek Flosman.

Pan Danihel se vrátil z Holandska před měsícem. Teď řeší, co bude dál. Bydlet musí u svého syna. „Nemám kde bydlet, jsem prakticky na ulici, navíc nemohu sehnat práci,“ stěžuje si Dušan Danihel po svém návratu z Holandska.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Terénní pracovníci se snaží Romům, kteří se ze zahraničí vrátili, pomáhat. Romové totiž začínají od nuly. „Někteří by se rádi vrátili do zahraničí, ale jiní přiznávají, že to v té Kanadě nebylo jen růžové, a jsou rádi, že jsou opět v Česku,“ přibližuje pocity Romů terénní pracovník Branislav Štefanča.

Zatím všechno nasvědčuje tomu, že většina Romů z Pardubicka se bude letos postupně ze zahraničí vracet. Magistrát Pardubic už se na to začíná připravovat. „Máme připravenou městskou ubytovnu a musíme postupovat nestandardně. Nemyslím si však, že nastane nějaký kolaps,“ doufá Radek Flosman.

Podle odhadů by se letos jen do Pardubic mohlo vrátit ještě asi sto Romů.