První máj přivítal ve Vrchlabí ptačí zpěv

Vrchlabí (Krkonoše) – V Krkonoších lidé společně s odborníky vítali ptačí zpěv, při tradiční akci se dozvěděli mnoho zajímavostí ze života malých opeřenců. Učili se je také poznávat podle zpěvu, po dlouhé zimě se k nám totiž vrací velké množství tažných ptáků, kteří se navracejí ze svých zimovišť. Vítání ptačího zpěvu pořádají pravidelně každým rokem členové České společnosti ornitologické. Tradice vznikla v roce 1983 v Birminghamu jako Dawn Chorus Day, kde místní nadšenci přišli s myšlenkou vždy první neděli v květnu přivítat ptačí zpěv. Počet míst, kde se zpěv vítá, i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně narůstá.

Pěnice černohlavá, brhlík nebo třeba budníček menší – to je pouze krátký výčet ptáků, které lidé díky odborníkům mohli pozorovat z úplné blízkosti. „Cílem je samozřejmě vytáhnout lidi ven, ukázat jim krásy jarní přírody a především ptáky, kteří v ní dominují,“ uvedl zoolog Jiří Fousek ze Správy KRNAPu. Návštěvníci jsou nadšení: „Sledujeme ptáčky na zahradě, když nejsme schopni určit správně, co vidíme, hledáme to v knížkách. Proto jsme se tady chtěli dozvědět něco nového a zajímavého.“

Ornitologové nabídli nejen procházku spojenou s poslechem různých druhů zpěvu, ale třeba také ukázku kroužkování. Podle velikosti a zbarvení se zájemci také učili poznávat jednotlivé druhy a jejich zvyky. „Ukážu jim ptáka, řeknu barvu i další věci. To je základní,“ prohlásil ornitolog Jan Gruz a návštěvníci dodávají: „Některé druhy jsem ještě ve skutečnosti neviděla, některé jsem si zapsala. Vůbec jsem nevěděla, že hřejí přímo bříškem!“ Celkem dnes lidé u Vrchlabského rybníku viděli nebo alespoň slyšeli 44 druhů ptáků. „Většina z těchto druhů tu ještě před 14 dny nebyla. Jsou to druhy, které hnízdí kolem Středozemního moře,“ vysvětlil Radek Drahný ze Správy KRNAPu.

Video Reportáž Václava Plecháčka
video

Reportáž Václava Plecháčka

Ptačí zpěv mohou lidé v Krkonoších, ale také na dalších místech republiky vítat první květnovou sobotu i příští rok.

V Krkonoších lidé společně s odborníky vítali ptačí zpěv.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24