Chrastava vyhrála druhý spor s ministerstvem a chystá se na další

Chrastava - Už druhý spor vyhrálo město Chrastava na Liberecku s ministerstvem vnitra. Tentokrát šlo o to, zda město může vyhláškou stanovit, jak vysoká bude pokuta, když někdo nezaplatí za likvidaci komunálního odpadu. A Ústavní soud potvrdil, že to udělat smí. Spory o výklad zákona mají podle tamních radních širší význam. Měly by totiž vymezit, jak moc může stát zasahovat do práv obcí. Zatím tedy vede Chrastava nad ministerstvem 2:0 a k soudu míří i do třetice.

Kdo během roku nezaplatí pět set korun za odpad, zaplatí trojnásobek, rozhodli zastupitelé Chrastavy vyhláškou. Podle ministerstva vnitra neoprávněně, o sankci a její výši smí rozhodovat jen úředníci. Ústavní soud ale souhlasí s městem: Když může určovat splatnost nebo osvobození od poplatku, proč by nemohlo stanovit i výši sankcí. Navíc znění zákona je nejasné.

Podle novely zákona o místních poplatcích od příštího roku budou o sankcích rozhodovat už výslovně úředníci. I přesto podle starosty Michaela Canova jde o vítězství. Vyhrála rovnost přístupu ke všem občanům. Starosta Chrastavy vysvětluje: „Kolik činí trest je dopředu známé a nezáleží na vůli úředníka, který rozhodne, jak uváží.“ „Když jsou daná jasná pravidla, tak to může dopředu vyvracet jakékoli spekulace,“ doplňuje tajemník Miroslav Chvála.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Chrastava a ministerstvo vnitra se už loni střetly nad vyhláškou, která omezuje pálení ohňů. Nesmí být inverze nebo bezvětří a nesmí obtěžovat sousedy. Město tím podle ministerstva překročilo své pravomoci. Podle soudu však nikoliv.

Michael Canov, starosta Chrastavy:

„Úředníci ministerstva vnitra by se měli vážně zamyslet, proč sedm let šikanují obec, která dělá vše, co je v pořádku.“

Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra, se proti nařčení z úmyslné šikany ohrazuje: „My ročně prozkoumáme deset tisíc obecně závazných vyhlášek a z toho k Ústavnímu soudu dáme pět šest.“ A po dvou vyhraných právních bitvách se Chrastava právě chystá na třetí, tentokrát o videoterminály. Tvrdí totiž, že jde stejně o hrací automaty, a tak je místo ministerstva financí může povolovat sama. Rozhodovat bude opět Ústavní soud.

Chrastavský starosta Michael Canov
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24