Královéhradecký magistrát otočil – chce změnit parkovací systém

Hradec Králové – Kruh se uzavírá – systém parkování v Hradci Králové už zpochybňuje i vedení magistrátu, které stálo u jeho vzniku a dosud ho podporovalo. Z parkování ve městě se evidentně stává předvolební téma a magistrát dokonce nevylučuje, že by město mohlo vypovědět smlouvu s firmou Atol, nově přejmenovanou na ISP Hradec Králové.

Koncesní smlouva z roku 2007 přitom zaručila Atolu správu parkovacího systému na 30 let. Od samého začátku se stala předmětem vášnivých debat – antimonopolní úřad za ni dal městu pokutu, osm tisíc lidí podepsalo petici proti Atolu. Magistrát však za smlouvou jednoznačně stál. Nynější dění je tak o to méně očekávané. „Jsme připraveni smlouvu buď revidovat, nebo - podle toho, jací budou koaliční partneři - vypovědět,“ oznámila náměstkyně primátora Pavla Finfrlová (ODS).

Dlouhodobí odpůrci systému považují nynější konání radní koalice, ve které dominuje ODS, za pokrytecké. „Petici občanů v roce 2009 smetla ODS a vládnoucí koalice na městě s tím, že je vše v pořádku. V tomto případě jde evidentně o předvolební boj,“ řekla Lenka Trkalová zastupující petiční výbor proti systému parkování.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Vedení firmy, která se nově jmenuje ISP Hradec Králové, tvrdí, že o změnách parkovacího systému, stejně jako o úpravách smlouvy je možné diskutovat. Proč by se smlouva měla vypovědět, však nechápe. „Naše společnost všechny povinnosti plní tak, jak jsou popsané ve smlouvě,“ podotkl předseda představenstva ISP Dušan Čížek. Náměstkyně Finfrlová zdůvodnila změnu názoru na magistrátu tím, že občané by raději platili přímo městu.

Podle Dušana Čížka by případné vypovězení smlouvy pro město znamenalo platbu minimálně 200 milionů korun. Firma by chtěla zpátky investované peníze. Pro Hradec Králové postavila parkovací dům, zprovoznila samotný parkovací systém, dosadila automaty a závory.

V případě, že by se město skutečně pokusilo smlouvu vypovědět, byl by to zřejmě počátek dlouhé právní bitvy. Společnost ISP je přesvědčená, že by případné vypovězení bylo právně neplatné.