Policie prošetřuje stavbu solární elektrárny v Moldavě

Moldava – Česká inspekce životního prostředí se obrátila se na policii, protože investor stavby solární elektrárny v Moldavě na Teplicku údajně porušoval zákon. Chyběla mu stanoviska k ochraně přírody. Ta už teď ale má, zpětně mu je vydal Krajský úřad Ústeckého kraje. Rozhodnutí krajských úředníků znamená, že o případu už nebude rozhodovat ČIŽP.

Obří solární elektrárna vznikala od léta s platným stavebním povolením, které ale bylo vydané v rozporu se zákonem, navíc na pozemcích spadajících do soustavy Natura 2000 a v místech s výskytem zvlášť chráněných živočichů. O výjimky z ochrany přírody požádal investor až v září, krajský úřad mu vyhověl navzdory protestům místních obyvatel. Investor tak má všechna povolení, která potřeboval.

Mluvčí Krajského úřad Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková informovala, že žádost o udělení výjimek byla zcela v souladu se zákonem. Iniciátorka petice proti elektrárně Ivana Ježková však namítá, že poslední udělená výjimka se vydává jen v případech, kdy jde o veřejný zájem. Ten prý nevidí.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

ČIŽP původně chtěla stavbu elektrárny úplně zastavit, nyní už nemůže. Přesto investorovi hrozí až milionová pokuta za to, že stavěl v době, kdy výjimky neměl. 60tisícovou pokutu dostal i za to, že ignoroval předběžné opatření, kterým mu inspekce stavbu zakázala. Inspekce navíc podala i trestní oznámení kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí.

Mluvčí Policie ČR Teplice Daniel Vítek sdělil, že vyšetřování je na samém počátku. Krajský úřad zkoumá i stavební povolení, které vydal stavební úřad v Duchcově společně s rozhodnutím o umístění stavby, podle kraje nezákonně. „Obec Moldava nemá platný územní plán, a tudíž stavba neměla být vůbec povolena,“ nechala se slyšet Magdalena Hanáčková.

Investorem elektrárny je společnost Talwin, členy jejích orgánů jsou vlivní členové severočeské ODS – Alexandr Novák, Daniel Ježek nebo Ahmad Raad. Podle informací České televize se případem zabývají i aktivisté ze sousedního Německa. Kvůli stavbě elektrárny se obrátili na ministerstvo životního prostředí i Evropskou komisi.

/*json*/{"map":{"lat":50.688628043298,"lng":13.753509521484,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.72037328822,"lng":13.653945922852,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/