Kotel pro školku měl být o 50 tisíc levnější, obalamutila ji firma?

Světice – Mateřská škola ve Světicích nutně potřebovala nový kotel, proto ho její ředitelka Leonarda Chaloupková objednala u firmy ESEL, která vyhrála výběrové řízení. Spoléhala se přitom na příslib dotace z programu Zelená úsporám. Po zprovoznění kotle ale zjistila, že na příspěvek školka nárok nemá, peníze tedy musela doplatit z vlastní kapsy. Teď žádá 30 tisíc po firmě, jejíž pracovníci jí údajně dotaci slibovali. Vedení společnosti ale obvinění odmítá s tím, že se ředitelka nezorientovala v dotačních pravidlech.

Slibovaná dotace měla pokrýt 60 procent z celkové ceny, počítala s tím i kalkulace, kterou firma předložila. Jakmile ale její pracovníci do školky dorazili a chtěli kotel instalovat, objevil se první zádrhel. „Ve smlouvě o dílo bylo uvedeno, že se jedná o rodinný dům, tak jsem volala firmě s tím, že to nemůžu podepsat, protože mateřská škola je instituce,“ říká ředitelka Leonarda Chaloupková.

Jednatel společnosti Libor Směja ale oponuje, že firma „nikdy neprověřuje, jak je daný objekt definován v listu vlastnictví a pracuje jen s údaji, které získá od majitele. Tyto údaje pak slouží pouze informativně, nikoli jako závazek firmy, že na daný objekt majitel získá dotaci.“

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Paní ředitelka si měla vše prověřit, tvrdí firma

Dotace z programu Zelená úsporám je přitom určena na úspory energií pouze v rodinných domech, na veřejné budovy se nevztahuje. Ředitelka školky má za to, že firma o podmínce věděla, ale na skutečnost neupozornila. Po usazení kotle firma ředitelce oznámila, že na dotaci nárok nemá.

Jednatel firmy hovoří ale o závažném pochybení ze strany paní ředitelky, která se podle jeho slov zamotala do problematiky dotací pro organizace a neověřila si přesné informace o dotacích pro rodinné domy. „Moje chyba byla ta, že jsem firmě uvěřila. Ale když vám někdo řekne, že máte na něco nárok a pořád vás v tom utvrzuje, nevidíte důvod si něco ověřovat,“ říká ředitelka.

Šestadvacet tisíc korun nakonec zaplatila Leonarda Chaloupková z vlastních peněz a 30 tisíc vzala z rozpočtu školky. Nyní ale postrádá peníze na provoz. Proto ředitelka žádá 30 tisíc korun po firmě jako odškodné za to, že ji uvedla v omyl.

Kalkulace
Kalkulace