Manipulovalo se ve Starém Hradišti s volebními výsledky?

Staré Hradiště – Obyvatelé Starého Hradiště u Pardubic ani tři týdny po volbách nevědí, kdo jejich obec povede. Důvodem je žaloba, kterou ke krajskému soudu podalo sdružení Nezávislí. Své politické rivaly obviňuje z manipulace s preferenčními hlasy a protizákonných postupů při sčítání. Nezávislí proto požadují opakování voleb, s žalobou se obrátili na krajský soud.

Aleš Korejtko, mluvčí pardubické pobočky Krajského soudu Hradec Králové, informoval, že volební strana namítá, že 14 z 15 jejích kandidátů nebylo započteno celkem 19 hlasů, což prý mělo ovlivnit výsledek voleb, především rozdělení mandátů. Sdružení Nezávislí u soudu podalo návrh na neplatnost hlasování, voleb i kandidáta.

„Výsledky se dávaly dohromady mimo volební místnost, na obecním úřadě,“ říká lídr sdružení Nezávislí Pavel Vrátil. Dosavadní starosta a zástupce kritizovaného sdružení Miroslav Čepčář (SNK Staré Hradiště, Brozany, Hradiště na Písku) odmítá, že by volební výsledky kdokoliv úmyslně zkreslil.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Námitky politických rivalů podle starosty blokují rozvoj obce, v tuto chvíli hlavně zateplení mateřské školy. Miroslav Čepčář sdělil, že tuto záležitost musí rozhodnout zastupitelstvo. Pavel Vrátil, který je bývalým starostou a obec vedl dvacet let, odmítá, že by se školka stala obětí povolebních sporů. Podle něj jde o uměle vyvolaný problém a osobní zájmy některých kandidátů.

Znesvářená politická sdružení v Hradišti teď čekají na soudní rozhodnutí, které bude jasné do 20 dní od chvíle, kdy žaloba dorazila na krajský soud.