2035: Stráž pod Ralskem bez následků těžby uranu

Stráž pod Ralskem - V areálu státního podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem začala dnes stavba neutralizační a dekontaminační stanice. Jde o poslední část projektu, jehož cílem je odstranění následků chemické těžby uranu v oblasti. V ideálním případě by k tomu mělo dojít do roku 2035. Dekontaminační stanice má být dokončena v polovině roku 2012, řekl ředitel Diama Jiří Jež.

Stanice NDS 10 technologicky navazuje na nedávno zprovozněnou technologii zpracování matečných louhů. Umožní vyvést až 30 000 tun kontaminantů ročně, celkem pak všechna dosud vybudovaná zařízení zvládnou vyvést z podzemí více než 100 000 tun ročně. Celý komplex bude v provozu přibližně do roku 2035. „Bez výstavby těchto zařízení by proces sanace trval zhruba o 70 let déle a byl by asi o 60 miliard dražší. Nyní bude stát asi 35 až 40 miliard,“ řekl Jež.

Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996. Chemickou těžbou bylo kontaminováno asi 369 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše asi 27 kilometrů čtverečních. Tato kontaminace přímo ohrožuje rozsáhlou zásobárnu pitných vod v severních Čechách. Likvidace následků těžby uranu byla zahájena v roce 1996, kdy byla uvedena do provozu stanice likvidace kyselých roztoků, díky níž se podařilo stabilizovat kontaminované zbytkové roztoky a zabránit jejich šíření.

Přerušení sanace by bylo katastrofou. Kyselina by se šířila jihozápadně k Mimoni, k České Lípě i ke Káranému u Prahy.

Stavba může být hotova do poloviny roku 2012

V roce 2003 byla opravena neutralizační a dekontaminační stanice NDS 6. V roce 2006 vláda vyčlenila asi 4,2 miliardy korun na výstavbu dalších nezbytných sanačních technologií. První byla loni postavena technologie zpracování matečných louhů, díky níž se podařilo zamezit zpětnému vtláčení roztoků. Nyní je ve zkušebním provozu. Náklady na stavbu stanice NDS 10 jsou i s DPH zhruba 1,6 miliardy korun. 

Stavbu stanice za půldruhé miliardy korun platí stát z výnosů privatizace. Škrty v rozpočtu se jí nedotkly. „Stát chce co nejrychleji uklidit po často bezohledné těžbě,“ řekl Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Původně měla být stavba dokončena do druhé poloviny roku 2013, zvládne se to však zřejmě rychleji. „Dnes mi zástupci dodavatelů oznámili, že práce zatím probíhají nad očekávání dobře, a proto by mohlo být v polovině roku 2012 hotovo,“ dodal Jež.

Diamo zajišťuje produkci uranu pro jadernou energetiku a uskutečňuje útlum uranového, rudného a části uhelného hornictví v České republice.

Těžba uranu
Těžba uranu