Lidi bydlící nedaleko nového pražského okruhu trápí nadměrný hluk

Praha – Obyvatelé obcí ležících nedaleko nového pražského okruhu sepsali petici proti nadměrnému hluku. Ředitelství silnic a dálnic ale lidem vzkázalo, že se situací začne zabývat až teprve po roce zkušebního provozu, tedy v září příštího roku. Ministerstvo zdravotnictví navíc v roce 2011 hodlá hlukové limity ještě zvýšit.

Během noci může hladina hluku dosahovat maximálně 50 decibelů. Hodnoty, které naměřila akreditovaná laboratoř v okolí domů kolem jižní části pražského okruhu, však ukazují v průměru o 5 decibelů více. Obyvatelé si stěžují, že je projíždějící kamiony v noci budí a kvůli hluku ani nemohou otvírat okna.

„Požadujeme dobudování protihlukových stěn a omezení rychlosti v nočních hodinách tak, jak je to běžné v sousedních civilizovaných zemích,“ říká předseda petičního výboru Miroslav Grund. Obyvatelé pěti obcí a dvou pražských městských části se teď podepisují pod petici a chtějí po ředitelství silnic a dálnic, aby je hluku zbavilo. To ale tvrdí, že žádné protihlukové zdi zatím nechystá, a čeká až na výsledky ročního zkušebního provozu.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová informovala, že výsledky z měření se předají hygienikovi, který rozhodne, zda limity splňují či nesplňují normu. Petice se ohrazuje i proti záměru ministerstva zdravotnictví, které chce hlukové limity o pět až deset decibelů navýšit.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň sdělil, že současné hlukové normy jsou na nižší hranici, než je obvyklé v EU, a České republice tak neumožňují stavbu řady obchvatů i u menších obcí. Ministerstvo předpokládá, že zvýšením limitů se ušetří až 40 % nákladů na výstavbu protihlukových opatření. Proti novému vládnímu nařízení ale chtějí obyvatelé obcí v okolí okruhu protestovat.