Náchod obnoví pramen kyselky Ida

Náchod – Běloveská kyselka Ida je značka náchodské minerálky, kterou kdysi znal snad každý Čech. Když firma, která vodu stáčela do lahví, v roce 2000 zkrachovala, Ida zmizela z trhu. Náchod teď chce alespoň důstojně opravit takzvaný prameník – tedy místo, kam by si lidé mohli pro vodu chodit do vlastních nádob.

Minerálka, která se do lahví pod názvem Ida stáčela od roku 1840, teď z části volně vytéká do řeky Metuje. Když je v Metuji méně vody, trubky jsou nad hladinou a lidé si pro minerálku chodí s vlastními nádobami.

K odběru minerální vody přitom lidem léta sloužila kaplička stojící na břehu Metuje v areálu chátrajících lázní. Radnice kapličku nyní hodlá opravit, a to včetně zařízení pro odběr minerálky. Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) hovoří o navrácení k tradici.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Město se nevzdává ani plánů na vzkříšení lázní. Rekonstrukce původních objektů je sice podle vedení radnice kvůli jejich stavu nereálná, výstavba nových budov ale nikoli. „Hledáme investora a provozovatele,“ sdělil Jan Birke. Starosta věří tomu, že si lidé budou pro minerálku do opravené kapličky chodit už v letošním roce.