Kouř opět zahalil Tušimice

Tušimice (Ústecký kraj) – Už třetí den likvidují hasiči na skládce v Tušimicích zbytky hořících pneumatik. Jde o starý rozsáhlý požár, který uhasili už loni v červnu. Doutnající zbytky gum pak zahrnuli silnou vrstvou zeminy. Jenže v posledních týdnech se na spáleništi začaly znovu objevovat plameny a kouř, který nepříjemným zápachem obtěžuje obyvatele Tušimic a jejich okolí. Pod tlustou vrstvou jílu doutnají tuny pneumatik, prohořívají již více než půl roku. Koncem loňského června zde zachvátil masivní požár venkovní sklad pneumatik, které byly určeny k dalšímu zpracování.

V místech, kde pneumatiky zahrnuté zeminou ještě skrytě hořely, naměřili hygienici teplotu 600 stupňů Celsia. Osm měsíců po požáru. „Domluvili jsme se s hasiči, že jediný způsob, jak tuto situaci řešit, je požár zcela zlikvidovat,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústí nad Labem Magdalena Hanáčková. Na skládce se znovu začaly objevovat plameny a její okolí zamořoval štiplavý kouř. Hasiči vyjížděli do Tušimic stále častěji. „Bylo potřeba to vyřešit opravdu jednou provždy,“ potvrdil ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Roman Vyskočil. Hasiči spáleniště o velikosti dvou fotbalových hřišť znovu rozhrnuli a zbytky pneumatik ochladili vodou. Napravují tak vlastně to, co měl majitel skládky udělat loni hned po požáru. „Byl instruován o tom, jak má zacházet s požářištěm. Nicméně, nestalo se tak,“ dodal Roman Vyskočil.

Vyjádření majitele skládky nelze získat. Jisté ale je, že bude muset uhradit všechny náklady spojené s dohašováním. Navíc mu hrozí pokuta, pokud zbytky pneumatik neuklidí. „Lhůta je tam jeden rok,“ podotkl Jiří Turek z Inspekce životního prostředí Ústí nad Labem. Nejtvrdší postih může přijít z Ústeckého krajského úřadu. „Může dojít až k úplnému odebrání souhlasu k provozu recyklační linky,“ uzavřela mluvčí Hanáčková.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Česká inspekce životního prostředí tak tvrdé opatření nedoporučuje. Podle jejích inspektorů stačí zpřísnit pravidla, protože recyklace pneumatik je užitečná.

/*json*/{"map":{"lat":50.381901,"lng":13.339523,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.381901,"lng":13.339523,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Už třetí den likvidují hasiči na skládce v Tušimicích zbytky hořících pneumatik.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24