Smogová regulace na Ústecku vydrží ještě týden

Ústí nad Labem - Kvalita ovzduší v Ústeckém kraji se výrazně zhoršila a bude zřejmě velmi špatná i v dalších dnech. Český hydrometeorologický ústav dnes kvůli smogu vyhlásil signál regulace, největší znečišťovatelé tak musí omezit výrobu, staří lidé a děti by měli minimalizovat pobyt venku. Signál regulace se vyhlašuje, když na některé z měřicích stanic překročí čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový. Povolený denní limit prašného aerosolu je přitom třikrát menší.

Regulace podle krajského úřadu platí pro správní obvody obcí s rozšířenou působností Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Most, Roudnice nad Labem, Teplice a Ústí nad Labem. Signál regulace byl v Ústeckém kraji během letošní zimy vyhlášen potřetí a je možné, že tentokrát potrvá nejdéle ze všech. O rok dříve přitom nebyla vyhlášena ani jednou a odborníci tehdy soudili, že problémy se smogem už se kraje netýkají.

Rozptylové podmínky jsou v posledních dnech většinou nepříznivé, především kvůli teplotní inverzi, která drží znečištěný vzduch mezi Krušnými horami a Českým středohořím. „Momentálně čekáme mírně nepříznivé rozptylové podmínky, což vydrží minimálně do neděle, kdy naše území zřejmě ovlivní okluzní fronta. Ale ani ta situaci příliš nezmění,“ uvedl meteorolog Radek Tomšů.

Lidé s dýchacími nebo srdečními potížemi, staří lidé a děti by v těchto dnech měli omezit pobyt venku a venkovní sportování. Větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Lidé by si měli zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, a měli by se vyhýbat zakouřeným prostorám.