Severním Čechám chybí peníze na opravy po povodních

Frýdlantsko – Severočeské lokality postižené loni v srpnu povodněmi znovu žádají vládu o pomoc. Na opravy poškozených silnic, vodovodů a kanalizací chybějí Frýdlantsku, Hrádecku a Českolipsku stovky milionů korun. Obce proto chtějí jednat přímo s premiérem a ministrem financí. Stát už mezitím zažádal o peníze z Fondu solidarity Evropské unie.

Původní lávku přes Smědou v centru Frýdlantu vzala voda. Nová za pět a půl milionu korun je čtyřikrát těžší, vede o metr a půl výš a odolat by měla až pětisetleté vodě. Město se snažilo, aby nejdřív byly spravené cesty a lidi měli kde bydlet. Tajemnice Městského úřadu Frýdlant Veronika Bubeníčková informovala, že v podstatě všichni obyvatelé již bydlí opět ve svých domovech.

Další dvě lávky a dva mosty město musí postavit. Na opravu čekají i dva povodní poškozené rybníky a dalších deset kilometrů silnic a potřeba je postavit i tři odvodňovací kanály. Město samotné na to ale nemá a dotace ani pojistky nestačí. „Jsou problémy s dopravováním dětí do škol, se sociálními službami nebo se zajišťováním odvozu odpadů,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Obce si zatím nevědí rady se škodami přibližně za půl miliardy korun. Na Frýdlantsku jde hlavně o vodovody a kanalizace, v celém kraji pak o silnice. Obce kritizují kraj, že nepožádal stát o víc peněz, a chtějí jednat s vládou samy, jak uvedl Dan Ramzer. Frýdlant vyčíslil škody na 285 milionů korun. Většinu zaplatí sám nebo získá z dotací a od pojišťoven. Pořád mu ale bude chybět 70 milionů. Náprava škod by tak trvala nejméně pět let.