Primátor Korytář pryč, rozhodli zastupitelé Liberce

Liberec - Zastupitelé Liberce dnes v tajném hlasování rozhodli o odvolání primátora Jana Korytáře ze sdružení Změna pro Liberec. Vedle něj končí svou anabázi v radě města i jeho dva spolustraníci, ekonomický náměstek Jaromír Baxa a radní Květoslava Morávková. Zastupitelé o jejich odvolání jednali v bouřlivé atmosféře čtyři hodiny. Město dočasně povede statutární náměstkyně primátora Martina Rosenbergová z ČSSD.

Podle Korytáře je důvodem jeho odvolání to, že odmítl podepsat smlouvy na dvě sporné zakázky, a to na revitalizaci městských lázní a dostavbu bazénu. Pro odvolání Korytáře bylo 26 z 39 zastupitelů, 13 bylo proti. Baxu v radě nechtělo 22 zastupitelů, Morávkovou 23. Korytáře se zastupitelé poprvé pokusili odvolat už na minulém jednání 31. března. Primátor však tehdy hlasování neumožnil a bod přesunul na další jednání. Podle mnohých zastupitelů tehdy jednal protizákonně, on sám tvrdí, že zákon neporušil.

Jan Korytář:

„Já budu dál zastupitelem, mí kolegové také. My se budeme maximálně snažit, aby ty změny, které jsme v Liberci zahájili, dál pokračovaly.“

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Jednání přímo na radnici sledovala více než stovka lidí, především příznivců dnes odvolaného primátora. Další byli na náměstí před budovou. V několikahodinové diskusi Korytářovi lidé bouřlivě vyjadřovali podporu nebo vyzývali zastupitele, aby odstoupili. V sále se ozývaly výkřiky jako „Chceme nové volby“ a „Dostali jste zaplaceno“. Na Korytářovy odpůrce v některých okamžicích pískali či bučeli.

Obě sporné zakázky má prověřit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zastupitelé dnes měli rozhodovat o vyhodnocení výběrových řízení, projednávání bodů se ale rozhodli přerušit.

Změna pro Liberec loni zvítězila v komunálních volbách a koalici vytvořila se sociálními demokraty, seskupením Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví. Koalice vydržela do konce března, kdy z ní pro údajnou nefunkčnost a dlouhodobě špatnou komunikaci vystoupila ČSSD.

Jan Korytář
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek