Odvolaný primátor Korytář míří i se změnou do opozice

Liberec - Změna pro Liberec odvolaného primátora Jana Korytáře směřuje do opozice, přestože volby loni na podzim vyhrála s podporou 20,6 procenta voličů. Vyjednavatelé strany se nedohodli na nové koalici se sociální demokracií, stranou Liberec občanům, Unií pro sport a zdraví a Věcmi veřejnými. Menšinovou koalici stran zastupitelé Změny pro Liberec nepodpoří.

„V případě dovolby do rady města naše zastupitelky a zastupitelé svoje hlasovací lístky vyzvednou, ale nepoužijí. Bude tak zcela zřejmé, čí podporou případné nové vedení města vznikne a komu je zavázané,“ uvádí se v prohlášení zastupitelského klubu změny. Jednání menšinové koalice se Změnou pro Liberec měla podle Josefa Šedlbauera z vyjednávacího týmu dát koalici jen čas na upevnění dohody s ODS. Menšinová koalice podle něj neměla zájem o zapojení změny do koalice, ale jen o podporu. „To ale odmítáme, protože opoziční smlouvy odporují základním principům zastupitelské demokracie a jejich důsledkem vždy byl jen nárůst klientelismu a znechucení občanů z politiky,“ dodal Šedlbauer.

V Liberci vyhrála loni volby Změna pro Liberec a získala devět mandátů v devětatřicetičlenném zastupitelstvu. Společně s ČSSD, seskupením Liberec občanům a Unií pro sport vytvořila koalici, která měla v zastupitelstvu většinu 25 hlasů. Na konci března se ale rozpadla, když ČSSD vypověděla koaliční smlouvu. V polovině dubna byl pak odvolán primátor a další dva radní Změny pro Liberec, od té doby stojí v čele města statutární náměstkyně primátora Martina Rosenbergová (ČSSD). V jedenáctičlenné radě zůstalo osm lidí z ČSSD, sdružení Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví.

Menšinová koalice, která v Liberci vznikla spojením ČSSD, Liberce občanům, Věcí veřejných a dvou ze tří zastupitelů Unie pro sport a zdraví, má v zastupitelstvu jen 18 mandátů. Bez podpory komunistů nebo ODS se proto neobejde. Lídr ODS Jiří Kittner dnes oznámil, že občanští demokraté jsou připraveni umožnit vznik menšinové vlády. ODS ale podle něj nemá ambici do řízení města mluvit ani s kýmkoli vládnout. „Podpora ustavení menšinové vlády také neznamená, že budeme podporovat všechny nápady, s nimiž v budoucnu přijdou,“ zdůraznil Kittner.

Liberecká radnice
Liberecká radnice