Turisté zanevřeli na Liberecký kraj

Liberec - Hoteliéři v Libereckém kraji čelí krizi. Před deseti lety tam vznikla řada nových penzionů a hotelů. Podle odborníků na turismus jich je ale příliš mnoho a návštěvníků v regionu přitom ubývá. Mnohé hotely teď proto zavírají a desítky dalších jsou na prodej. Vedení Libereckého kraje se proto snaží přitáhnout do regionu tzv. kongresovou turistiku.

Provozovat hotel už není takový byznys, jaký býval. Loni v Libereckém kraji ubylo šedesát ubytovacích zařízení, hlavně penzionů, ale i tříhvězdičkových hotelů. Z nabídky tak zmizelo oproti předloňskému roku tři a půl tisíce lůžek, to je skoro desetina. „Je to největší úbytek ubytovacích kapacit za posledních deset let,“ přiznává regionální zmocněnkyně Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegrová. 

Realitní servery nabízejí v Libereckém kraji k prodeji nebo k pronájmu sto osmdesát hotelů a penzionů. Liberecký hotel Atrium se proměnil na penzion seniorů. Počet postelí klesá s tím, jak ubývá návštěvníků, kteří by do nich ulehli. Loni navštívilo kraj o čtvrtinu míň lidí než v rekordním roce 2002. „Příčinou poklesu zájmu může být opadnutí zájmu zahraničních turistů a jejich přesun do jiných destinací, nebo to může být i předimenzovaná ubytovací kapacita vzniklá v minulosti,“ poukazuje vedoucí katedry podnikové ekonomiky Technické univerzity Liberec Ivan Jáč. „V Liberci vznikla celá řada ubytovacích kapacit, protože se tady budovala dálnice a velká nákupní centra,“ připomíná hoteliér Lukáš Pytloun. „V celé republice došlo k poklesu turistického ruchu, jen Liberec v době konání MS šel nahoru,“ podotýká předseda krajské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Vladimír Bureš. „To není jen o budování nových kapacit, ale spíše o zkvalitňování těch současných,“ uzavírá ředitel Sdružení Český ráj Aleš Hozdecký.  

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Pomoci cestovnímu ruchu by podle vedení Libereckého kraje mohla především kongresová turistika. Kongresů se loni uskutečnilo o pětinu víc. Účastníků přibylo o čtvrtinu a většina z nich se také ubytovala. „Takoví turisté většinou zůstanou delší dobu na území kraje,“ říká radní Libereckého kraje pro cestovní ruch Lidie Vajnerová. „Zjistí, co může Liberecký kraj nabídnout, a tak se rozvíjí i soukromá turistika,“ dodává ředitelka North Bohemia Convention Bureau o. p. s. Lenka Zderadičková.   

Liberec získal na příští rok mezinárodní kongres alergologů, o dalších jedná.