V mezinárodní konkurenci uspěli i čeští psovodi

Heřmanice – Úspěchem zástupců České republiky a Ruska skončilo mezinárodní mistrovství psovodů celní správy, které na Liberecku začalo v pondělí. Výsledky dnes pořadatelé vyhlásili ve výcvikovém kynologickém středisku celní správy v Heřmanicích. Mistrovství se účastnilo 27 psovodů a české barvy na něm kromě celníků hájili i zástupci policie, armády, vězeňské služby a vězeňské policie. Ze zahraničních účastníků nechyběli kromě Ruska ani zástupci Slovenska, Německa, Rakouska a Nizozemska. Moldavský tým se pak zúčastnil jako pozorovatel.

Psovodi soutěžili v hledání ukrytých drog a tabáku a hodnotila se i práce dvoučlenných družstev. Ve vyhledávání drog byl v konkurenci 14 psovodů nejlepší Pavel Rouček s belgickým ovčákem Lexem hájící barvy vězeňské služby. V odhalování ukrytého tabáku byl z 13 soutěžících nejúspěšnější ruský celník Vitalij Kosičkin s belgickým ovčákem Taranem. V kategorii družstev uspěli zástupci Celního ředitelství Praha František Konvica a Karel Němeček se psy Bojarem a Sarakem. 

Psovodi museli ukryté drogy nebo tabák hledat například v osobních a nákladních autech, autobusech, rekreačních chatkách nebo v zavazadlech. Cvičené psy nesměly ovlivnit a oklamat ani takzvané klamné pachy, například krmných granulí nebo chemikálií. Pro vyšší obtížnost úkolů je organizátoři do soutěže zapojili už podruhé. 

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

„Mohu jednoznačně říct, že se úroveň mistrovství neustále výrazně zlepšuje. Česká kynologie je na absolutně vysoké úrovni a díky tomu, že tady perfektně spolupracují ozbrojené složky a každá dělá svůj šampionát, máme špičku velice širokou,“ poznamenal pořadatel mistrovství Josef Dušánek. Na vysokou kvalitu se ale dbá i u pozvaných zahraničních účastníků mistrovství.   

Mistrovství se na Liberecko vrátilo po nedobrovolné přestávce. Loňský ročník se měl konat v září, zabránily mu však ničivé záplavy, které kraj postihly. Po ještě delší pauze se mistrovství účastnily i týmy ze zahraničí. Na poslední ročník v roce 2009 totiž z úsporných důvodů nepřijely.