Cílem dnešního výzkumu bylo zjistit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné lokalitě Studniční hory. Přestože její jižní svah přitahuje vědce už desítky let, velmi přesné výsledky měření rozlohy Mapy republiky i výšky sněhu však umožňuje až satelitní technika. Tu správa národního parku využívá jedenáctým rokem.
„Byly tu i snahy měřit manuálními metodami, to znamená buďto sněhovými sondami, byly tu instalovány i železné tyče jako sněhoměrné latě, ale všechny tyto metody se ukázaly jako neúspěšné,“ informoval Josef Harčarik ze správy parku.

Reportáž Přemysla Šrámka
Průzkum Mapy republiky v době většího množství sněhu zaměstnancům národního parku zabere i několik hodin. Tentokrát měli měření jednodušší a zvládli ho za hodinu. I tak šlo ale o poměrně náročnou práci v těžko přístupném terénu, protože prudký svaz vyžaduje alpinistické lyže, případně mačky.
V zimě bývá v místech Mapy republiky až patnáct metrů sněhu, dnes leží nad Modrým dolem zhruba tři metry pokrývky. Sníh roztál neobvykle brzy a oproti dlouhodobému průměru je ho letos zhruba polovina. „Hory jsou přirozenou zásobárnou vody. Z toho, že bylo málo sněhu, se dá přirozeně vydedukovat, že bude i sucho v průběhu celého léta,“ konstatoval mluvčí parku Radek Drahný.
