Hasiči drží pospolu, v Novém Boru proto možná skončí

Nový Bor (Českolipsko) – Tradice dobrovolného hasičského sboru se může brzy přerušit nebo úplně skončit. Radnice se rozhodla propustit velitele jednotky Josefa Kočího, který u dobrovolných hasičů pracoval 43 let. Na protest proti jednání městských představitelů dalo výpověď i dalších šestnáct hasičů z 24členného týmu. Radnice považuje jejich jednání za vydírání, kterému neustoupí.

Vztahy mezi končícími hasiči a novoborskou radnicí jsou velmi napjaté. Obě strany se shodují na jediném – že ta druhá strana je arogantní a neumí se chovat. „Když sem starosta poprvé přišel, tak nám řekl, že ho nemáme rádi a že jsme ho nechtěli jako starostu – to byla první věta, kterou tady řekl,“ řekl odvolaný velitel městských hasičů Josef Kočí. Od starosty dostal výpověď a do výslužby se chystá i většina dalších hasičů. „Přijde mně to jako hysterie, nešťastné a už i jako vydírání,“ zhodnotil jejich jednání starosta Jaromír Dvořák.

Pokud se hasičský sbor skutečně rozpadne, může to mít nedozírné následky. Upozornil na to bývalý starosta Jindřich Mareš – toho času v radniční opozici –, ale shodují se s ním i profesionální hasiči z České Lípy, kteří by po rozpadu novoborského dobrovolného sboru museli zasahovat i v sousedním městě vzdáleném asi šest kilometrů. „Nepodaří se nám v plném rozsahu zabezpečit dojezdové časy,“ upozornil ředitel českolipských hasičů Vladimír Formánek.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Výpovědní lhůta hasičů, kteří se postavili za vyhozeného velitele, vyprší za dva týdny. Radnice s nimi chce jednat. Starosta věří, že jsou hrozby plané. „Je to asi počtvrté, kdy hasiči kladou požadavky a dávají klíče na stůl,“ poukázal.

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK)
Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK)