Spory na litoměřickém gymnáziu dál eskalují

Litoměřice - Personální spory na litoměřickém gymnáziu se dál vyhrocují. Ředitelka školy Eva Bulasová potvrdila, že si nechala zpracovat personální audit, z nějž vyšlo, že by se měla zbavit až deseti učitelů. To se ovšem nelíbí části studentů a jejich rodičům. Podle nich chce ředitelka vyhodit kvalitní učitele, kteří proti ní vystupovali. Demonstrace proti Bulasové se minulý týden zúčastnilo asi 150 studentů a učitelů, kteří mají i podporu města, naopak krajský úřad za ředitelkou stojí. Část studentů chce navíc ze školy demonstrativně odejít. Sama ředitelka o tom, že by školu opustila, neuvažuje.

Audit zadala Bulasová a provedla společnost Gnostika. Materiál označil deset vyučujících, kteří prý nejsou vhodní k dalšímu setrvání ve škole. „Auditorka s nimi už jednala, ale je to jen doporučení. Ještě nevím, jestli odejdou,“ řekla Bulasová. Podle ceníku na webu firmy stojí personální audit pro menší firmu, než je škola, bez DPH od 65 000 do 190 000 korun.

Zdroje blízké studentům už ve středu večer informovaly média o jménech některých učitelů, jichž se má propouštění týkat. Bulasová vzápětí potvrdila, že auditorka tyto učitele opravdu vybrala. „Jednala s nimi předem, ale je to jen doporučení. Propouštět budeme muset kvůli poklesu počtu žáků a uvidíme, koho se nakonec dotkne,“ řekla Bulasová. „Audit je zmanipulovaný od A do Z,“ myslí si učitel Luboš Nergl. Podobně se vyjádřil na kameru i jeden ze studentů.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Podle učitelů je ředitelka dosazená politicky

Okolo středních škol v Ústeckém kraji je v poslední době velmi rušno. Kraj chce administrativně slučovat školy do kolosů, které musí mít minimálně 600 až 800 studentů, zdůvodňuje to klesajícím počtem žáků a snahou uspořit. V některých případech slučuje školy odlišného zaměření, což vyvolává nevoli zejména v menších městech. Podobné spory jako v Litoměřicích provázejí záměr přestěhovat odbornou školu z Meziboří do Mostu.

Zmínění učitelé už ředitelku v minulosti několikrát kritizovali za údajně špatné zacházení s nadačním fondem školy a neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků a zadávání zakázek. Jsou to špičkoví učitelé, zatímco jiní bez patřičné kvalifikace mají zůstat, tvrdí někteří studenti a učitelé. Na demonstraci proti ředitelce se jich minulý týden sešlo asi 150 a řada z nich chce ze školy na protest odejít. Kvůli zakázce na rekonstrukci podlahy sportovní haly, kterou získala firma, kde pracuje ředitelčin manžel, navíc podali nespokojení učitelé trestní oznámení. Podle učitelů je Bulasová dosazená politicky.

Litoměřice za „vzbouřenými“ učiteli stojí

Město se za učitele už v květnu postavilo; ředitelka prý manažersky selhala a měla by být nahrazena, vzkázalo krajským úředníkům. Podporu boji proti ředitelce vyjádřili litoměřičtí zastupitelé i dnes. „Je asi jednodušší řešení,aby paní ředitelka si našla jiné zaměstnání,“ domnívá se místostarosta Litoměřic Karel Krejza (ODS). Starosta Ladislav Chlupáč (ODS) vyzval asi 200 přítomných studentů, pedagogů a rodičů, aby přišli svou nespokojenost vyjádřit přímo příští středu na krajské zastupitelstvo. Krajský zastupitel Antonín Terber (ODS) shromážděné informoval, že krajský radní Pavel Kouda (ČSSD) chce téma litoměřického gymnázia do programu zastupitelstva zařadit, rozlobil ho totiž článek, co o něm vyšel. „Já osobně už mám připravený návrh usnesení o odvolání Bulasové,“ dodal Terber.

Podporu nemá současná ředitelka ani u zastupitelů za ČSSD, byť je Bulasová členou sociální demokracie. Politickou podporu ředitelky Bulasové zpochybnili litoměřičtí zastupitelé za ČSSD. „Znám Evu Bulasovou 20 let a do takové funkce bych ji nikdy nedosadil. Manžersky tu pozici nezvládla, situace na škole se blíží anarchii,“ řekl místostarosta Jan Szánto (ČSSD). Místostarosta Krejza zároveň odmítl možnost, že by si město vzalo zřizování gymnázia na sebe. „Administrativní přechod by trval nejméně tři roky, i kdybychom na to sehnali peníze a budovy,“ dodal Krejza.¨

Kraj odvolání Bulasové odmítá

Kraj za Bulasovou stojí i dál a její odvolání odmítá. „Něco tam opravdu v pořádku není, ale záleží z čí strany. Jedna odborová organizace se pustila do boje proti paní ředitelce, pak vznikla druhá a někdo do toho zatáhl studenty. Ti to ze své hlavy nemají,“ řekl krajský radní pro školství Petr Jakubec (ČSSD). „Pro odvolání ředitelky jsou v zákoně jasně dané důvody. A paní Bulasová to zatím nenaplnila, takže ani není možné ji odvolat,“ dodal.