Komise: Fungování Východočeského muzea a galerie čeká změna

Pardubice - Východočeské muzeum a Východočeská galerie by měly začít fungovat jinak než dosud. Shodla se na tom odborná komise, kterou si najal Pardubický kraj. Jeden ze dvou návrhů počítá se sloučením obou organizací, které sídlí na zámku v Pardubicích. Informovala o tom mluvčí kraje Magdalena Navrátilová. Sloučení se mnoha kulturním organizacím i jednotlivcům z oboru nezamlouvá.

Kraj chtěl po odbornících nejen z cestovního ruchu, aby navrhli řešení, jak zatraktivnit renesanční zámek a zefektivnit chod obou institucí. Přišli s dvěma návrhy. První z nich počítá s právním subjektem Zámek Pardubice v čele s vrchním ředitelem. Muzeum a galerie by se staly jeho autonomními složkami - v jejich čele by stáli ředitelé.

Druhý návrh ponechává právní subjektivitu galerii i muzeu s tím, že by na jejich chod dohlížel koordinační orgán. Zastupovali by jej ředitelé a zástupci kraje, města a památkového ústavu. „Chtěli bychom s jednotlivými stanovisky odborníků a souhrnnými závěry dnešního jednání seznámit radní Pardubic a ještě před rozhodováním krajské rady se s nimi sejít a vše prodiskutovat,“ řekla krajská radní Jana Pernicová (ČSSD).

Kraj se domníval, že potenciál zámku není dostatečně využitý, což mu komise podle mluvčí potvrdila. „Shodli jsme se také na tom, že celý zámecký areál je třeba pojímat jako celek, včetně Příhrádku a Tyršových sadů. To není možné bez úzké spolupráce a koordinace jednotlivých aktivit mezi krajem, městem a památkovým ústavem,“ uvedl předseda komise Miroslav Brýdl.

Východočeská galerie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24