Přerovské muzeum představuje české archeology v Egyptě

Přerov – Přerovské Muzeum Komenského představuje úspěchy českých archeologů v Egyptě tak, jak je na velkoformátových fotografiích zachytil Martin Frouz. Návštěvníci tak mohou obdivovat odkrývání staveb, nalezené předměty a mohou prostudovat i moderní archeologické postupy. Výstava připravená pro přerovský zámek čítá přes pět desítek fotografií a je rozdělena do tří částí podle oblastí s názvem Egypt, Abúsír a Poušť.

Soubor fotografií prezentuje vědecké aktivity Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy, který působí v Praze a Káhiře. „Některé snímky byly již dříve prezentovány. Tato výstava však byla vytvořena speciálně pro galerii na přerovském zámku,“ uvedl při zahájení výstavy Martin Frouz. 

Video Reportáž Martiny Vysloužilové
video

Reportáž Martiny Vysloužilové

Jeho dlouholetá spolupráce s Českým egyptologickým ústavem mu umožnila nejen dokumentovat archeologické výzkumy, odkrývané stavby, ale i rekonstrukční práce, které směřují k záchraně těchto památek pro další generace. „Většina jeho práce se odehrává přímo v zemi na Nilu, ve výběru fotografií tedy nebylo možné pominout ani všední život současného Egypta,“ doplnil zástupce ředitele přerovského muzea Jiří Šmeral.   

Výstavní část s názvem Egypt zahrnuje nejen záběry všeobecně známých i méně prezentovaných památek Egypta, ale také scény každodenního života; nechybí zde ani letecký pohled na asuánskou přehradu. Druhá část Abúsír se věnuje archeologickému nalezišti, které leží přibližně 20 kilometrů od Káhiry. Jde o místo, které již více než 50 let zkoumají čeští egyptologové. Ve své činnosti se soustřeďují nejen na výzkum pyramidových komplexů a soukromých hrobek z doby stavitelů pyramid, ale i velkých šachtových hrobek z takzvané sajsko-perské doby. Ve třetí části Poušť se mohou návštěvníci vydat do nitra Libyjské pouště. 

Výstavu velkoformátových fotografií Martina Frouze najdou lidé v prvním patře přerovského zámku. Přístupná bude do 25. září.