Přístup do Krkonoš je kvůli sběračům borůvek omezen

Vrchlabí (Trutnovsko) - I přes letošní malou úrodu borůvek bude správa Krkonošského národního parku (KRNAP) chránit vybraná území před případnými nájezdy sběračů borůvek. Od středy 20. července proto omezí přístup do některých oblastí Krkonoš. Opatření bude platit do 15. října. Seznam zakázaných lokalit KRNAP vyvěsil na své webové stránky. Přichyceným sběračům hrozí až desetitisícová pokuta.

KRNAP omezení vyhlásil pojedenácté, opatření se dotkne zhruba 15 procent celkové rozlohy parku a jeho ochranného pásma. „Vzhledem k malé úrodě borůvek způsobené jarními mrazíky a silnými dešti však neočekáváme velké problémy,“ uvedl Radek Drahný ze Správy KRNAP.

Lidem, kteří omezení vstupu nebudou respektovat, hrozí pokuta až 10 000 korun. Podle strážců parku tuzemští sběrači borůvek nařízení většinou respektují, největší potíže působí sběrači z Polska.

Omezený bude například přístup do okolí Vosecké boudy, pramene Labe či okolí Liščí, Studniční, Černé a Světlé hory. Text opatření i s přílohami je možné najít na internetových stránkách parku a na úředních deskách horských středisek. V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi v českém a polském jazyce. „Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet a projíždět bez omezení,“ řekl Drahný.

Video Telefonát Václava Soukupa
video

Telefonát Václava Soukupa

Telefonát Václava Soukupa

U12: 20.07.2011

Rozhovor s Radkem Drahným

Správa KRNAP opatření vyhlašuje kvůli intenzivnímu sběru borůvek, při kterém sběrači devastují některé přírodní lokality. „Dalším důvodem je také ochrana klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje,“ řekl Drahný.