Soukromé praxe primářů jen s povolením

Ostrava - Ředitelé krajských nemocnic musí prověřit, zda soukromé praxe primářů nejsou v rozporu s jejich působením v nemocnicích. Rozhodl o tom hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. Pokud ředitelé spolu s krajskými úředníky zjistí, že jejich soukromá praxe odebírá nemocnici pacienty, dostanou na vybranou - buď privátní praxe, nebo působení v nemocnici.

Krajské nemocnice se topí v dluzích a krajští radní jsou přesvědčeni, že část peněz uniká do soukromých praxí nemocničních lékařů. „To si nepřejeme a máme plnou škálu kompetencí k tomu, abychom to zastavili,“ uvedl hejtman Palas. V krajských nemocnicích je 149 primářů, podle hejtmana má i soukromou praxi 29 z nich. Ředitelé proto dostali jasný úkol - do konce července prověřit, jestli mají souhlas zaměstnavatele tak, jak to nařizuje zákoník práce. V opavské nemocnici pracuje pro jiného zaměstnavatele anebo má soukromou praxi 19 primářů. U čtyř z nich zatím ředitel nedohledal souhlas nemocnice. Ladislav Václavec, který šéfuje nemocnici v Krnově a od konce června řídí taky opavskou slezskou nemocnici, už s primáři na téma soukromých praxí začal jednat.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové

„Pokud přijdeme na to, že jsou primáři, kteří mají soukromé praxe, které poškozují nemocnici nebo jí přímo konkurují, tak dostanou na výběr – nemocnice, nebo soukromá praxe,“ říká nekompromisně Ladislav Václavec. Nikdo z opavských šéfů oddělení se ke kritice, že jejich soukromé praxe poškozují nemocnici, vyjádřit nechtěl. „Primář je součástí širšího managementu nemocnice a ten by měl především dbát na to, aby se oddělení, které on vede, zdárně rozvíjelo a měl by tomu věnovat plnou pracovní dobu a maximální síly,“ myslí si Jaroslav Palas. Stejně jako hejtman Palas bude v městské nemocnici Ostrava postupovat nově zvolený ředitel Tomáš Nykel.