Otřesy z kamenolomu deptají rodinu, ta se pomoci obce nedočká

Ronov – Mohutné odstřely v kamenolomu Ořechov již několik let znepříjemňují život rodiny Musilových z Ronova. Jelikož je jejich dům umístěn nedaleko těžby, silné otřesy narušují statiku budovy. Soudně se teď snaží práce v lomu zastavit a po firmě požaduje odškodné. Podpory od ronovské radnice se však poškození nedočkají, majitel lomu pravidelně dotuje obecní rozpočet.

Musilovi opravovali svůj dům již několikrát. Po každém odstřelu v kamenolomu se jim totiž na zdech objeví praskliny. Poškozenou už měli také střechu a komín, letos v únoru dokonce v kuchyni odpadlo obložení stropu. Statiku domu už proto kontroloval soudní znalec, jeho závěry však zatím nejsou známy.

Rodina s kamenolomem bojuje bezvýsledně už několik let. Je však na to sama, za celou dobu se na jejich stranu nepostavil obecní úřad Ronova. Spíše naopak, starostka se lomu dokonce zastává a tvrdí, že lom je nedílnou součástí obce. „Sponzoruje nás jak finančně, tak materiálově, vyspravili jsme si cesty v celém Ronově,“ uvedla Petra Slámová s tím, že firma, která v lomu těží, také zaměstnává několik místních lidí.

Poškození domu rodiny Musilových
Poškození domu rodiny Musilových

To, co vedení obce nazývá sponzoringem, je ale podle paní Musilové korupce. Podala proto trestní oznámení. U soudu se navíc domáhá zastavení těžby kamene a požaduje odškodnění. „Abychom si mohli postavit nový domek a žít,“ tvrdí Zdenka Musilová.

Trhací práce v lomu povoluje a kontroluje Český báňský úřad v Brně. Ten ale zatím při prověřování průběhu těžby nezjistil pochybení. Místo toho nařídil v lomu provádět každý rok alespoň jednu neohlášenou kontrolu. Pokud soud nezasáhne jinak, kamenolom Ořechov může těžit až do roku 2028.