Kvildy na Šumavě spojí bezpečnější cesta

Horská Kvilda (Klatovsko) – Nová pětikilometrová stezka vedoucí z Horské Kvildy na Plzeňsku do jihočeské Kvildy výrazně zvýší bezpečnost chodců. Cesta, která spojuje Plzeňský a Jihočeský kraj, pomůže také růstu cestovního ruchu, protože „chodník“ vede okolo Jezerní slati, nejnavštěvovanějšího místa oblasti.

Až dosud lidé mohli chodit pouze po úzké silnici III. třídy, na níž je vzhledem k množství turistů velmi hustý provoz. „Lesní cesta vede většinou přes louky,“ uvedla starostka Horské Kvildy Simona Hnátková. Úřední povolení a vysekání porostů zajistily obě obce, Správa Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava vydaly desetitisíce korun na dřevěné ukazatele, mostek přes Hamerský potok a dřevěné chodníky.

V dalších letech se mají Kvilda a Horská Kvilda propojit i stezkou pro cyklisty a handicapované. Cyklostezka, napojená z jedné strany na Modravu a Filipovu Huť a z druhé na Bučinu a Německo, by mohla být hotová už příští rok. Projekt zajistí obce. „Už o tom jednáme s ochránci přírody,“ uvedla starostka.

Nová cesta, která kopíruje zimní lyžařskou trasu mezi obcemi, bude fungovat v hlavní sezoně od 20. června do 30. září. Provoz je omezen kvůli tomu, aby nerušil tetřívka v oblasti Jezerních slatí v období toku a hnízdění.