Rekonstrukce v centru Brna: V Joštově se končí, v Pionýrské začíná

Brno – Pokládání posledních dlažebních kostek, čištění kolejí a zametání nástupních ostrůvků – tak to teď vypadá na Komenského náměstí, které je součástí největšího dopravního uzlu v centru Brna. Poslední práce tak definitivně ukončí jednu z největších dopravních výluk za poslední roky. Náměstí pokryly stromy, jejichž řady budou nyní připomínat Brno dvacátých a třicátých let. A nebudou chybět ani veřejné toalety, na jejichž absenci si Brňané stěžovali. Zatímco v srdci města práce utichnou, jen o pár kilometrů dál v širším centru začnou další. Tentokrát na nejfrekventovanější části malého městského okruhu v ulici Pionýrské. Pro auta bude zcela uzavřena.

Práce začnou se zpožděním 15. srpna. Oprava měla původně začít už letos na jaře. Neúspěšný uchazeč o zakázku se však obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad nakonec odvolání firmy zamítl. Stavba za 110 milionů korun zahrne výměnu vodovodního a kanalizačního potrubí a kompletní opravu povrchu vozovky i chodníků. „Silnice bude po dobu opravy uzavřená pro automobilisty. Trolejbusy tudy projíždět budou,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Pionýrská patří k důležitým dopravním spojkám v centru. Vede podél Lužáneckého parku a spojuje Sportovní ulici, tedy příjezd od Svitav, s Kotlářskou, Lidickou a Štefánikovou ulicí. Rekonstrukce přinese úpravy, které by na silnici měly snížit hlučnost. Kromě toho se bude opravovat veřejné osvětlení a upravovat zeleň. „Propojení kanalizace z Pionýrské do ulice Kotlářské se předpokládá štolou. Se současným řadem se spojí takzvaným protlakem, což umožní zachovat bez omezení městskou hromadnou dopravu na ulici Štefánikově, ale mírně omezí dopravu automobilovou,“ dodal Žára.

Oprava Pionýrské ulice naváže na rozsáhlé rekonstrukce za stovky milionů korun v centru Brna. Rekonstruovaly se tam například Husova a Joštova ulice. Po několika hojných letech však podle zástupců radnice přicházejí pro Brno hubená léta; příští rok by jednou z mála nově zahajovaných rekonstrukcí měly být úpravy Zelného trhu, řekl minulý týden primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS). Podle něj nelze příští rok spoléhat na vysoké rozpočtové příjmy.

Brno by navíc mělo v příštích letech dostávat méně peněz kvůli chystané změně takzvaného rozpočtového určení daní. Podle něj se rozpočítávají příjmy pro města a obce. Nový výpočet by měl výrazně snížit příjmy velkých měst, které dnes dostávají na hlavu násobně víc peněz než menší sídla. Brno má ročně přijít asi o 900 milionů korun, tedy zhruba desetinu rozpočtu. Radnice se proti tomu ohrazuje. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) město financuje mnoho záležitostí pro širší region, například dotuje divadla.