Do Šluknovského výběžku dorazilo 60 těžkooděnců z Prahy

Děčín – Do Šluknovského výběžku už kvůli konfliktům s Romy dorazilo 60 těžkooděnců, kteří budou až do odvolání hlídkovat v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Rozhodl o tom policejní prezident Petr Lessy. Právě na nedostatek policistů v oblasti si v posledních dnech stěžovali politici ze severu Čech, Lessy a jeho náměstek Vladislav Husák proto chtějí ve čtvrtek o situaci hovořit přímo na místě se starosty. Na Šluknovsko se chce koncem týdne vypravit i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Policisté z Prahy posílí kolegy z krajských ředitelství Libereckého a Ústeckého kraje, s kriminalisty z těchto ředitelství mají navíc při vyšetřování extremistických projevů spolupracovat detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).   

„Výkon služby bude posílen v uvedených oblastech v odpoledních a nočních hodinách, a to každý den až do odvolání. Policisté speciální pořádkové jednotky budou rozděleni do šesti hlídkových skupin. Každá skupina bude složena z osmi pořádkových policistů. Dvě hlídkové skupiny policistů budou působit v Novém Boru a Rumburku. Jedna hlídková skupina bude umístěna ve Šluknově a Varnsdorfu. Policisté budou působit především k zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku v rizikových lokalitách,“ uvedla mluvčí policejního prezidenta Pavla Kopecká. „Měla by to pro nás být velká pomoc,“ reagoval na rozhodnutí prezidia děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Video Reportáž Martiny Tlachové a Karla Rožánka
video

Reportáž Martiny Tlachové a Karla Rožánka

Reportáž Martiny Tlachové a Karla Rožánka

U

František Bublan k situaci na Šluknovsku

Situace na severu Čech v komentovaných Událostech

Premiér Petr Nečas (ODS) uložil ministrovi vnitra Janu Kubicemu a policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, aby „zásadním způsobem“ a za pomoci policejních posil řešili bezpečnostní situaci v severních Čechách, kde vzrůstá napětí mezi Romy a dalšími obyvateli. „Předseda vlády jednoznačně řekl, že zajištění klidu a bezpečnosti v tomto regionu nemá kladeny žádné rozpočtové nebo personální limity a policie má v případě potřeby výrazným způsobem posílit své stavy v tomto regionu,“ uvedl po zasedání Bezpečnostní rady státu mluvčí vlády Jan Osúch. Případné posily budou podle něj „rozpočtově zajištěny“. Těžkooděnci jsou ale jen krátkodobé řešení, o dlouhodobém chtějí jednat vláda, policie i starostové v nejbližších dnech.

Napětí mezi starousedlíky a Romy ve Šluknovském výběžku a jeho okolí se totiž v poslední době stupňuje. Podle místních do oblasti sestěhovávají realitní kanceláře nepřizpůsobivé z jiných částí Česka. Situaci vyhrotily dva incidenty ze srpna: nejdřív zaútočila skupina pěti Romů mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku, o 14 dnů později potom v Rumburku zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku lidí. Celkem čtyři napadení z obou útoků skončili se zraněními v nemocnici. Záhy poté se objevily obavy z možné odvety místních či nacionalistů. 

Agentura pro Romy zůstane v oblasti i nadále

Kvůli nedávným incidentům také v oblasti zůstane Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Ta na Šluknovsku působí od roku 2008 a původně se počítalo s tím, že po třech letech skončí. Teď chce ale podporovat posílení počtu terénních pracovníků a projekty prodloužit minimálně do konce příštího roku. Kvůli bezpečnostní situaci budeme vstupovat do jednání starostů s ministerstvem vnitra," řekl mluvčí agentury Václav Zeman. Je podle něj třeba tam bezpečnost zajistit.   

Ruku v ruce s bezpečnostními opatřeními musí podle Zemana jít také preventivní aktivity. Agentura chce podpořit vznik nových míst pro terénní pracovníky – nyní zaměstnávají Rumburk a Šluknov po jedné pracovnici. Radnicím hodlá také poskytovat větší poradenský servis a chystá se rozjet i projekty nízkoprahového bydlení. Podle ředitele agentury Martina Šimůnka existují v kraji velké rozdíly, situace je třeba díky programům agentury lepší v Krásné Lípě či Varnsdorfu.    

O tom, zda se do kraje stěhují noví Romové, agentura nemá přesné informace. Bude proto situaci analyzovat. Uvnitř regionu samého je podle Zemana velká migrace, Romové do menších obcí přicházejí z velkých severočeských měst. Podle starosty Rumburku Jaroslava Sykáčka (za ČSSD) v jedenáctitisícovém městě přibylo za poslední rok a půl 507 obyvatel, především migrací. Skutečný počet problémových přistěhovalců může být ale podle starostova odhadu dvojnásobný. Situaci připisuje podnikatelům v realitách, kteří levně koupí dům s problémovými obyvateli v dobré lokalitě, odstěhují je na periferii a prázdný dům pak prodají mnohem dráž. Podobný princip už letos popsal někdejší starosta Krupky na Teplicku, podle nějž se v jeho městě usídlili problémoví lidé z Kolína, Mladé Boleslavi či Kladna.