Přípravy na Dny NATO v Ostravě finišují

Ostrava - Už za měsíc začnou na ostravském letišti Leoše Janáčka Dny NATO. Přípravy na největší akci svého druhu ve střední Evropě už finišují a návštěvníci se už teď mohou těšit na nejbohatší program ze všech ročníků. Česká televize jako hlavní mediální partner Dnů NATO odvysílá v sobotu 24. září 150 minut přímého přenosu na zpravodajské čtyřiadvacítce.

Po loňském rekordním počtu návštěvníků se opět očekává velký nápor diváků a na akci se připravuje jak město Ostrava, tak organizace, které Dny NATO pořádají. „Přípravy probíhají zhruba rok a půl, protože se jedná o velice složitou akci – jak po stránce programové, tak po stránce organizační,“ potvrdil předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Dny NATO v Ostravě
Dny NATO v Ostravě

 

„Upravujeme plochy, kde budou stát letadla i pozemní technika a samozřejmě upravujeme i plochy, na kterých budou probíhat ukázky a na kterých se budou pohybovat návštěvníci,“ prozradila mluvčí Letiště Leoše Janáčka Ostrava Michaela Kubešová. V září se na ploše letiště předvedou letecké a armádní jednotky z šestnácti zemí, což je rekordní počet. A diváci se mají na co těšit.

„Policie ČR ve spolupráci s polskou zásahovou jednotkou předvede to, co se v roce 2008 líbilo divákům nejvíce – osvobození rukojmích z uneseného letadla. Diváci se mohou také opět těšit na bombardér B52,“ láká návštěvníky Zbyněk Pavlačík.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

 

Otazník ale zatím visí nad účastí britské královské letky Red Arrows, která by se do Ostravy měla vrátit po pěti letech. Jednu z nejlepších akrobatických letek na světě zasáhla totiž o víkendu na přehlídce v jižní Anglii tragédie. Při vějířovitém rozletu se jedno z letadel zřítilo a jeho pilot nehodu nepřežil. „To, zda přiletí, bude záležet na tom, jak dopadne vyšetřování této nehody,“ dodal Pavlačík.

Česká televize nabídne dvě a půl hodiny dlouhý živý přenos ze Dnů NATO – v sobotu 24. září na programu ČT24.