Paromily nejvíc zaujal parní válec z roku 1925

Hradec Králové - Labské nábřeží v Hradci Králové dnes zaplnily desítky kouřících a syčících parních strojů. Na devátý ročník akce nazvané Nábřeží paromilů je přivezlo více než 60 vystavovatelů z Čech, Německa a Slovenska. Největší pozornost stovek diváků přitahoval čerstvě renovovaný parní válec Škoda PV 15 z roku 1925.

Válec vyrobily Škodovy závody Hradec Králové a je jediným dochovaným kusem. Šestnáctitunový obr, který je v majetku Ekotechnického muzea v Praze, se dokáže pohybovat rychlostí pět kilometrů za hodinu. Jeho uvedení do provozu prý není složité, ale trvá zhruba tři hodiny.

Diváci také mohli obdivovat sedm hasičských stříkaček, z nichž pět parních bylo v provozu. Se vzorně naleštěnou stříkačkou tradičně přijeli dobrovolní hasiči z Klatov. Jejich stroj je zajímavý tím, že byl údajně použit při hašení požáru Národního divadla v roce 1881. „Stříkačku jsme udržovali funkční celé století,“ upozornil hasič Petr Hutský.

Parní hasičská stříkačka
Parní hasičská stříkačka

Železniční muzeum Jaroměř na nábřeží přivezlo obří kotel nyní renovované parní lokomotivy Conrad Vorlauf z roku 1873. „Z nábřeží dnes kotel odjede rovnou do odborné firmy do Kolína, která jej bude opravovat. Celá lokomotiva by mohla po opravě vyjet na koleje příští rok v září,“ prozradil jednatel muzea Bohuslav Škoda.

Návštěvníci mohli vidět také lokomobily, stacionární motory nebo různé modely parních strojů. K zajímavým exponátům také patřily tři funkční parní bicykly. Na své si přišly i děti, které se mohly povozit na kolotoči na parní pohon a na 350 metrů dlouhé dětské železnici. V provozu byly i kolesové parníky, které Labe brázdí po celou dobu letní turistické sezony.