Plzeňské letecké dny nabídly veterány a historické seskoky

Plzeň – Tisíce lidí přilákal nultý ročník Plzeňských leteckých dnů. Bývalé armádní letiště v Plzni-Líních, které nabízí výjimečné technické podmínky, je hostilo po více než patnácti letech. Představily se zde hlavně na historické stroje – například desítky let staré Antonovy. Letecké dny by se na letiště v Líních měly od teď vracet už každý rok.

Výjimečnou lahůdkou byl dnes seskok na historických padácích, který představil průřez historií parašutismu ve 2. polovině 20. století. Nejstarší z padáků byl vyrobený v roce 1950. „Posledních 20 let nebyla k vidění skupina historických padáků. Parašutisté musí být velmi zkušení a mít osvědčení zkušebního parašutisty, které nezíská jen tak leckdo,“ vysvětluje Jan Bečka z Aeroklubu Plzeň Bory.

Do vzduchu se dnes kromě jiných veteránů vzneslo i cvičné letadlo amerického námořnictva z roku 1943, na němž v Kanadě za 2. světové války létali i českoslovenští piloti. Pilot Jiří Horák upřesnil, že jedna hodina letu znamená zhruba pět hodin práce na zemi.

/*json*/{"map":{"lat":49.676070900844,"lng":13.271999359131,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/