Chebsko dnes opět zasáhlo zemětřesení

Cheb – V noci na dnešek na Chebsku pokračovala série otřesů země, které se tam poprvé projevily minulý týden. Zemětřesení dosáhlo síly až 3,5 stupně Richterovy stupnice, v pátek kolem jedenácté hodiny večerní to byl otřes o síle 3,2 stupně. Epicentrum bylo opět nedaleko Nového Kostela, kde se z dosud neaktivního segmentu uvolňuje postupně hodně energie. Potvrdil to Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu. Otřesy jsou podle něj součástí zemětřesného roje, který může trvat i týdny.

Zemětřesný roj se na Chebsko vrátil na konci srpna po třech letech. Dosud nejsilnější otřes dosáhl minulý týden síly 3,7 stupně Richterovy stupnice. Současný roj patří podle Horálka zřejmě mezi tři nejsilnější za posledních 100 let. I dnešní otřesy pocítili lidé v okolí. „Uslyšel jsem velikou ránu a pak silné hučení,“ popsal jeden z obyvatel Kraslic, které leží od Nového Kostela přes deset kilometrů vzdušnou čarou. Osobně mu dnešní otřes připadal silnější než předchozí srpnové. I když intenzita otřesů může ještě vzrůst, Horálek neočekává, že by způsobily nějaké vážnější škody.

Otřesy by mohly ještě zesílit

Předpokládá, že otřesy při současném roji mohou ještě zesílit, a to až ke čtvrtému stupni. Uvolňovaná energie je podobná nebo i vyšší než před třemi lety. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly čtyř stupňů. Zemětřesné roje na Chebsku trvají řádově týdny až měsíce. Jsou charakteristické tím, že se energie uvolňuje postupně a nejsilnější otřesy přicházejí až ve třetině roje nebo i později. Díky tomu, že se energie neuvolní v jednom velkém otřesu najednou, nevznikají vážnější škody. I při nejsilnějších otřesech v minulosti praskly jen zdi starších domů nebo se sesypal komín.

Chebsko je seismicky aktivní oblastí, kde měřicí přístroje zaznamenávají otřesy téměř nepřetržitě. Většinou ale jde o otřesy malé síly, které lidé ani nezaznamenají. Horálek poznamenal, že zemětřesné roje měly dosud zhruba desetiletou periodu. Nyní se opakují častěji - přišly v roce 2000, 2008 a letos. „Připomíná to zvýšenou seismickou aktivitu na přelomu 19. a 20. století, kdy byly na Chebsku zaznamenány zemětřesné roje,“ dodal geolog. V Česku je kromě Chebska aktivní seismická oblast ještě na Ostravsku. Tam bylo větší zemětřesení zaznamenáno například v roce 1901.