Na Chebsku se opět otřásla země

Nový Kostel (Chebsko) - V okolí Nového Kostela na Chebsku se dnes opět otřásla země. Poprvé se otřesy projevily minulý týden. Kolem jedné hodiny odpolední zaznamenaly přístroje otřes o síle 3,8 stupně Richterovy stupnice. Potvrdil to Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu. Časně ráno se zachvěla země i v sousedním Německu. Asi pětadvacet kilometrů od Nového Kostela měl otřes sílu 3,9 stupně. Všechny tyto jevy jsou součástí zemětřesného roje, který se v této oblasti nyní projevuje a může trvat týdny až měsíce. Lze očekávat, že intenzita bude ještě stoupat, uvedl vědec.

Německá ústřední seizmologická observatoř v Hannoveru informovala, že v příhraniční oblasti u lázeňského města Bad Brambach odborníci naměřili sílu otřesů 3,9 až 4,0 stupně. Škody na budovách nebyly na německé straně zjištěny. Zemětřesné roje se na Chebsku vracejí s několikaletými odstupy. Zatím poslední byl v roce 2008. Tehdy nejsilnější otřesy dosáhly síly čtyř stupňů.

Otřesy by neměly způsobit vážnější škody

Nynější série je podle Horálka intenzivnější než před třemi roky. „Je to asi druhý nejsilnější roj za posledních sto let,“ tvrdí geolog. Za víkend zaznamenaly podle něj přístroje na Chebsku desítky otřesů, většina z nich byla tak slabá, že je lidé ani nevnímali. V sobotu byly nejsilnější ranní otřesy na Chebsku kolem 3,6 stupně. Přestože síla otřesů může ještě stoupat, a to až ke čtvrtému stupni, Horálek neočekává, že by způsobily nějaké vážnější škody. Lidé je mohou vnímat jako ránu a dunění připomínající například odstřel v kamenolomu. V oblasti u Nového Kostela se podle geologa z dosud neaktivního segmentu uvolňuje postupně velké množství energie.

Dnešní jev, kdy se projevily poměrně výrazné otřesy na dvou místech oblasti, na Chebsku a v Německu, považuje Horálek za poměrně unikátní. „Za posledních 30 let se nestalo, že by otřesy takové intenzity byly na dvou místech té oblasti,“ řekl. Podle něj to dokazuje, že oblast je v takové aktivitě, že lze předpokládat v celé lokalitě ještě silnější otřesy.