Valtický zámek láká na netradiční prohlídky mimo klasické okruhy

Valtice – Je to prohlídka naruby, shodl se kastelán s návštěvníky. Místo do pečlivě připravených sálů a expozic mohou návštěvníci zámku ve Valticích nakouknout do sklepů, půd a jindy nepřístupných místností. O tom, kam se půjde, nerozhoduje průvodce, ale sami návštěvníci. Mimořádná akce potrvá do neděle, prohlídky se konají jen jednou denně, a to ve 13. hodin.

„V předzámčí dostanou návštěvníci základní informace o tom, co v zámku najdou, tedy prohlídkové okruhy a Salon vín. Potom se krátce seznámí s ostatními budovami, které k zámku patří, a pak se rozhodnou, kam se chtějí podívat,“ popsal kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Podívat se mohou na bývalé koňské provozy v západním předzámčí, do zámeckých sklepů, kaple s přízemím nebo do druhého patra, jež je jindy úplně uzavřené. K vidění je toho opravdu hodně, proto prohlídka trvá nejméně dvě hodiny.

První návštěvníci netradiční prohlídky se shodli, že je to hodně zajímavé. „Pro normální návštěvníky je okruh pečlivě připravený, nazdobený. Mě vždycky nejvíc zajímalo to, co není vidět, a dnes jsem si to užila,“ prozradila starší návštěvnice. „Úžasná je zámecká věž, její zvony, ale i kaple vypadá zespodu úplně jinak než při prohlídkové trase,“ doplnila další žena.

Mimořádné prohlídky se konají v rámců Dnů evropského kulturního dědictví.