Podle Miroslava Dvořáka, ředitele Poradny pro občanství, občanská a lidská práva se jedná o desítky inzerátů denně: „Je to protizákonné ve smyslu zákona o ochraně spotřebitele, nepochybně se jedná o porušení antidiskriminačního zákona.“
Citace inzerátů
Byt 1 plus 1, Teplice, měsíčně 4 200 Kč, NE MENŠINY
Byt 1 plus 1, Most, měsíčně 4 800 Kč, DŮM BEZ MENŠIN
2 plus kk, Teplice, nájemné 2 700 Kč, TICHÝ A ČISTÝ VZDUCH BEZ MENŠIN
V inzerátech se také mnohdy objevuje – HLEDÁM PRONÁJEM – JSEM SLUŠNÝ, NEJSEM MENŠINA. Lidé se totiž stále častěji ptají, kdo bude jejich sousedem. Na severu Čech se dotazy zvýšily o sto procent. V Česku obecně tuto otázku řeší třetina. „My se s tím setkáváme běžně, že klient řekne, že nechce, aby měl ten daný člověk zvíře, aby byl cizinec,“ dodal pro pořad 168 hodin Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří.
Ceny nemovitostí v severních Čechách letí rapidně dolů a podle realitních makléřů se rozptyl v cenách očekává ještě větší. O zkušenosti s tímto jevem se podělil Vladimír Navara, ředitel pobočky realitní kanceláře v Ústí nad Labem: „Sídliště Na Terase v Ústí nad Labem je lukrativní místo, kde těchto občanů moc není - tři plus jedna se tam pohybuje okolo 1 milionu korun, o kousek dál, o 15 km, se dostaneme do Krupky, kde bydlí Romové - byt tři plus jedna je neprodejný za 80 tisíc. Je to obrovský nepoměr.“

Kdo vydělává na bytech na severu
Konkrétně Rumburk patřil ještě před pár lety díky okolní přírodě k vyhledávaným lokalitám. Dnes je zájem o zdejší byty, domy a roubenky téměř nulový. „Za poslední tři měsíce klesl počet prohlídek, z 500 prohlídek se dostáváme na 50,“ dodává Navara.
To všechno nahrává spekulantům. Levné byty koupí, nepohodlné nájemníky vystěhují z lukrativních míst a ty pak výhodně zpeněží. Sociálně slabí končí pak hromadně v ubytovnách, kde žijí v nevyhovujících podmínkách, ale paradoxně v nejdražších pokojích. Platí se zde za každou postel. V tomto případě totiž funguje jednoduchý trik: Čím větší nájemné, tím stoupá výše vyplácených dávek.
Miroslav Dvořák, ředitel Poradny pro občanství, občanská a lidská práva
„Třeba v severních Čechách je průměrná cena bytu 3 plus 1 na volném trhu 6 tisíc (50-80 m). Naši klienti nemají šanci se do takového bydlení dostat. Na druhou stranu mají “obrovskou šanci„ dostat se do pasti. Za částku dvojnásobnou obývají ubytovnu o velikosti 20 metrů, kde probíhá veškerý život a tento nájem je jim kryt z rozpočtu státu. A na těchto penězích z veřejných rozpočtů, to znamená z daní všech poplatníků, vydělávají bohužel jak obce, které jsou vlastníky takových ubytoven, pak také samozřejmě nejrůznější “podnikatelské subjekty".
Michal Mach, zájemce o bydlení: "Přítelkyně do ubytovny nechce, rádi bychom do paneláku, jenomže když přijdu já a představím se jako Mach, tak není problém, když ona řekne Demeterová, tak to problém je, protože je Romka…."