Mladík, který pořezal děti, dostal 9 let

Olomouc – Jenom zázrakem přežily tři děti útok sedmnáctiletého mladíka, kterého teď za jejich pobodání poslal olomoucký vrchní soud na devět let za mříže. Podle obžaloby mladý muž útočil bezdůvodně, o to však brutálněji. Nebýt šťastné náhody a včasné lékařské pomoci, těžkým zraněním, která jim mladík nožem způsobil, by dvě z napadených dětí podlehly.

Mladík, který loni v Ostravě pobodal tři děti staré devět, třináct a čtrnáct let, stanul před soudem podruhé. Krajský soud v Ostravě ho už dříve poslal na devět let za mříže, útočník se však odvolal s tím, že nechtěl zabíjet. Soudkyně však tehdy rozpoznala jeho vražedný úmysl a dnes vrchní soud její verdikt potvrdil. „Krajský soud správně posoudil jeho jednání jako pokus provinění vraždy spáchané na více osobách, navíc na osobách mladších patnácti roků – tedy na dětech. Výjimečný devítiletý trest odnětí svobody v rámci sazby pěti až deseti let, jak je možno mladistvému nejvýše uložit, lze označit za přiměřený. Šlo o závažné provinění,“ shrnul předseda odvolacího senátu Petr Angyalossy. Mladý muž proto teď zamíří do věznice pro mladistvé.

Útoky na děti přišly poté, co se s tehdy šestnáctiletým chlapcem rozešla dívka. Nejprve se opil, potom vyrazil do ulic. Mladík u sebe měl nůž s šestnácticentimetrovou čepelí, kterou zaútočil na tři děti. Nejhorší následky měl útok na nejmladší z nich. Devítiletý hoch skončil se zraněnými játry, ledvinami, žaludkem a plícemi v nemocnici, kde lékaři bojovali o jeho život.

Útočník byl podle obžaloby dlouhodobě problémový. Přesto se spolu se svým obhájcem snažil dokázat, že neměl v úmyslu zabíjet. „Především pokud jde o první útok toho nezletilého, kdy se jednalo o dvě běžné ranky,“ bezvýsledně argumentoval obhájce Antonín Černý.

Během necelé dekády, kterou stráví ve vězení, se chce agresivní mladý muž vzdělávat. Bude se učit zedníkem.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové