Škody, které kvůli důlním otřesům vznikají, nejsou zanedbatelné. Například dům v Orlové, který nedávno prošel rekonstrukcí za 24 milionů korun má popraskané zdi i základovou desku. Poničil ho silný otřes 14. července. „Sklínky, lustry – to všechno pochodovalo,“ vylíčil dramatickou událost obyvatel domu Josef Kempný. Podle jeho souseda Jindřicha Moudrého se další z obyvatel, pod kterým při otřesu spadla postel, raději odstěhoval.
Jak vysoké odškodnění dostanou, zatím obyvatelé poškozeného domu nevědí, nejspíš ale nebude příliš vysoké. Průměrná částka vyplacených peněz se pohybuje mezi 5 a 15 ti tisíci korunami. Nejvyšší vyplacená suma zatím činila 75 tisíc korun.
Stejně jako řada dalších žadatelů o náhradu se ale obyvatelé domu v karvinské Okružní ulici nedočkali nejenom peněz, ale ani žádné odpovědi od společnosti OKD. Otřesy zatím pokračují. Zatím poslední přišel 2. října, ve svém ohnisku dosáhl 3,5 stupně richterovy škály.

Reportáž Pavly Daňkové
Téměř čtvrt roku po události tvrdí zástupci OKD, že mají s žádostmi příliš mnoho práce. Náhradu chce totiž 40 vlastníků nemovitostí. „Chviličku trvá, než všechny kontaktujeme a navštívíme,“ sdělil mluvčí OKD Vladimír Sobol.
Ušetřit si úřadování i peníze za náhrady tím, že se odstřely, které třesení způsobují, zastaví, není podle těžební společnosti možné. Horníci tak předcházejí samovolným výbuchům a důlním neštěstím. Souhlasí s tím i Báňský úřad „Trhací práce je jednou z nejúčinnějších metod prevence k uvolňování napěťového stavu v nadloží,“ vysvětlil mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Následky preventivních odstřelů však nikdy nelze odhadnout, síla otřesu na začátku října překvapila i samotné horníky.