Plzeň drasticky zvyšuje nájmy

Plzeň – Městské byty v Plzni od nového roku podraží. Radnice využila poslední šanci, jak plošně upravit nájmy. Ceny se tak dostanou na maximální možnou hranici. Ročně nájemníci zaplatí v průměru o 10 tisíc korun navíc. Systém zvýhodňuje sociálně slabší rodiny. 

Ceny narostou zhruba o 10 procent. Za klasický byt 3+1 zaplatí Plzeňané měsíčně přibližně o 8 stovek víc. Řada lidí se tak dostane do finančních problémů. Město argumentuje tím, že v dalších letech už nebude moct nájmy upravovat, a proto se rozhodlo pro maximální zdražení. „Je to poslední zvýšení a stále zůstane nájemné v městských bytech pod úrovní tržního nájemného,“ tvrdí primátor Plzně Martin Baxa.

Není ale úplně pravda, že město bude i nadále nabízet nejlevnější bydlení. „Cena tržního nájemného za jeden metr čtvereční se pohybuje okolo sedmdesáti až osmdesáti korun,“ uvedla realitní makléřka Helena Vinařová.

Nová výše nájmů do jisté míry ale zvýhodňuje sociálně slabší. Ti si totiž mohou zažádat o příspěvek na bydlení. „Nedovedu si představit, jak by jinak byli schopni ze svých příjmů hradit průměrný nájem,“ řekl radní města Jiří Kutan. Zvýšené ceny nájemného postihnou v Plzni více než 3,5 tisíce městských bytů. Město se ale do budoucna chystá velkých bytů zbavit.